Найм та Кадрові Агенції: ВАРТО ЧИ НЕ ВАРТО?
Найм та Кадрові Агенції: ВАРТО ЧИ НЕ ВАРТО?
Підбір персоналу займає занадто багато часу і не дає очікуваних результатів? З цією проблемою стикається практично кожний керівник. Багато хто з них бачить рішення в тому, щоб звернутися до агентства з підбору персоналу. Керівники сподіваються, що так пошук співробітників піде набагато швидше та ефективніше. Але чи так це насправді?
Перед написанням цієї статті ми опитали наших клієнтів – власників бізнесу, які раніше вдавалися до допомоги кадрових (рекрутингових) агенцій. Вони поділилися з нами своїм досвідом і розповіли про реальні плюси та мінуси такого пошуку персоналу. А також повідомили про результати, досягнуті в області найму за час роботи з кадровими агенціями.
Грунтуючись на їхніх відповідях, і на нашому досвіді в області найму, ми дійшли висновку, що допомога рекрутингових компаній дуже рідко приносить очікуваний результат. Тому довіряти їм пошук співробітників – не найкраще рішення. Про те, чому у керівників більше шансів успішніше підібрати персонал самотужки, ми поговоримо у цій статті.

Спочатку давайте розглянемо основні причини, через які власники компаній вирішують, що їм потрібні послуги кадрового агентства:
Причина №1
Нестача часу

Це одна з основних причин, через яку керівники звертаються в агентство з підбору персоналу. Справді, перша особа компанії, як правило, завжди має безліч нагальних питань, які потрібно вирішити.
Пошук та підбір персоналу – це тривалий процес, який вимагає великої кількості часу та уваги. Тому багато керівників вважають, що якщо вони будуть відволікатися на найм, це завадить їм виконувати їх основні функції.

Тут ми хочемо звернути Вашу увагу на те, що більшість питань, які відволікають на себе увагу керівника, зазвичай викликані поганою якістю роботи працівників. І їх можна було б з легкістю уникнути, якби у компанії існувала налагоджена система ефективного найму.

Коли в компанії багато продуктивних працівників, які повністю беруть відповідальність за свою область та досягають у ній результатів, у керівника з'являється набагато більше вільного часу. Як мінімум, йому більше не доводиться працювати за своїх підлеглих та вирішувати проблеми, спричинені некомпетентністю власних працівників.

Причина №2
Незнання того, на що потрібно дивитися при наймі працівників

Часто керівники використовують послуги кадрової агенції від “безвиході”. Вони та їхні менеджери з персоналу не знають, на що потрібно звертати увагу, щоб виявити потрібних кандидатів з великого потоку. Або ж, навпаки, на деякі вакансії у їхній компанії відгукується дуже мало людей, і серед них може не бути тих, хто справді підходить на посаду. А якщо закривати вакансію потрібно терміново, то доводиться наймати когось, хоча б на якийсь час.

Після серії невдалих рішень про прийом на роботу, керівники часто втрачають надію знайти ефективних співробітників самотужки. І вони звертаються до агентств, сподіваючись, що компанії з підбору персоналу знають, куди потрібно дивитися, і зможуть ефективніше вирішити питання пошуку працівників. Про те, чому ці надії практично не виправдовуються, ми поговоримо пізніше.
Причина №3
Зняття з себе відповідальності за результати найму
Також, деякі не дуже усвідомлені керівники вважають за краще звертатися до компанії з підбору персоналу, щоб перекласти на них відповідальність за результати найму. Адже, якщо вони визнають, що не розуміють, як можна зробити найм ефективним і швидким, їм потрібно буде шукати вирішення цієї проблеми. А от якщо агенція з підбору персоналу надасть невідповідних кандидатів, то це буде говорити лише про некомпетентність рекрутингової компанії.

Проте, вчиняючи таким чином, вони дозволяють іншим, та й просто збігу обставин, визначати добробут своєї компанії. Адже персонал є основним активом будь-якого бізнесу. Продуктивність, отже, і дохід всієї компанії, визначаються ефективністю роботи її співробітників.

Довіряючи підбір свого персоналу кадровим агентствам, керівники перестають бути причиною у своїй галузі та стають у ній наслідком.
Тобто, вже не їх, а чиїсь рішення визначають курс та швидкість розвитку їхнього бізнесу.
Коли керівники не очолюють найм, вони не можуть вплинути те, які люди потрапляють до них у компанію. У результаті їм залишається лише розбиратися з наслідками рішень інших людей і намагатися “зліпити” хороший колектив з тих працівників, яких їм дали. Однак, для того, щоб ефективно керувати найманим персоналом, саме Ви повинні визначати, які люди потрапляють до Вас в управління. В іншому випадку Ви будете витрачати свій час на вирішення проблем, які виникли через цих некомпетентних працівників.
Причина №4
Незнання того, де потрібно шукати персонал

Для багатьох керівників саме незнання того, де знайти потрібного спеціаліста є основним приводом для того, щоб звернутися в агентство з підбору персоналу. Звичайно, йдеться не про стандартні вакансії, а про ті посади, на які потрібні лише вузькопрофільні фахівці. Як показує практика, навіть найпопулярніші сайти працевлаштування не завжди ефективні для пошуку спеціаліста вузького профілю.
Основний плюс роботи з кадровими агентствами, які відзначають наші клієнти, полягає в тому, що у них є доступ до баз даних з фахівцями у різних областях, включаючи вузькопрофільні. Це викликано ще й тим, що часто різні рекрутингові агенції просто переманюють затребуваних фахівців вузького профілю з однієї фірми до іншої. Тому вони мають уявлення, як їх можна швидко знайти.
Однак, якщо Ви виділите час і зможете ретельно проаналізувати різні джерела пошуку персоналу, Ви зрозумієте, де "мешкають" фахівці вузького профілю. Вийшовши на спеціалізовані форуми, сайти або групи у соціальних мережах, Ви зможете з ними зв'язатися та привернути їхню увагу до вакансії у Вашій компанії.
Крім того, практика показує, що експерти у спеціалізованих галузях часто спілкуються між собою. Тому, якщо серед Ваших знайомих є спеціаліст вузького профілю, можна попросити його познайомити Вас з іншими професіоналами в області, яка Вас цікавить. Це дозволить Вам особисто поспілкуватися з потрібними спеціалістами та зацікавити їх роботою у Вашій компанії.
Як Ви бачите, основні причини, через які керівники шукають працівників за допомогою агентств, зводяться до того, що їм не вистачає знань у галузі найму. Вони не розуміють, що потрібно робити, щоб швидко та ефективно закривати вільні вакансії, і хочуть уникнути помилок у наймі за допомогою кадрових агенцій. Проте, як показує досвід наших клієнтів, більшості рекрутингових компаній теж бракує знань, необхідних для досягнення потрібних результатів у наймі.


Причини невдач у наймані
Отож, давайте розберемо, чому часто надії керівників на допомогу кадрових агентств не виправдовуються:
  1. Рекрутингові компанії обирають кандидатів за неправильними критеріями
Більшість кадрових агентств підбирають кандидатів на вакансію за двома факторами: їх освітою та досвідом роботи. Жоден із цих критеріїв насправді не гарантує продуктивності майбутнього співробітника.
Керівники не з чуток знають, що диплом престижного ВНЗ ще не означає, що людина, яка отримала його, може впевнено діяти у своїй галузі та досягати в ній результатів. Досвід роботи також може бути різним, і він не завжди позитивний. Людина може довгий час працювати у великій міжнародній компанії, де досить просто приховати свою некомпетентність за досягненнями інших. При цьому, його робота у відомій компанії виграшно виглядатиме в резюме, і Вам рекомендуватимуть такого кандидата як цінного спеціаліста. Але яку користь Ви отримаєте, найнявши такого працівника?
Безумовний плюс такого відбору кандидатів у тому, що він дозволяє кадровим агентствам збільшити коло людей, яких можна рекомендувати компаніям-роботодавцям. Однак при цьому не перевіряються ні особистісні якості кандидата, ні його мотивація, ні наявність у нього здатності справлятися з робочим навантаженням і добиватися результатів. У результаті це призводить до того, що кадрові агенції підбирають людей, які абсолютно не підходять для роботи на посаді. Часто буває так, що кандидати самі це усвідомлюють і тому йдуть з компанії ще до закінчення випробувального терміну.

Досвід наших клієнтів показує, що вдале закриття вакансій за допомогою агенцій трапляється досить рідко. Це викликано тим, що дуже невелика кількість кандидатів, запропонованих агентствами, має особистісні якості, необхідні для успішної роботи на посаді. І ще менше серед них справді продуктивних людей. Але ж саме продуктивність, або, іншими словами, здатність давати потрібний результат, є головним показником того, яку користь принесе компанії майбутній співробітник. Якщо людина просто нездатна досягати потрібних результатів, то ефективність її роботи буде дуже низькою, і рішення про найм такого кандидата не виправдає Ваших очікувань.
Те, що кадрові агентства розглядають кандидатів дуже "однобоко", не враховуючи багатьох важливих факторів, позначається на якості всіх послуг, які вони надають. Наприклад, багато компаній з підбору персоналу проводять кадровий консалтинг - організацію системи роботи персоналу для підвищення його ефективності. Однак компетентний кадровий консалтинг неможливий без урахування таких додаткових факторів як особистісні якості співробітників, їх мотивація, ступінь їх залучення до роботи.

2. Деякі несумлінні кадрові агенції не наводять довідки про кандидатів
Багато керівників, які самостійно наводили довідки про обраних агенціями кандидатів, часто виявляли негативні відгуки від їхніх минулих роботодавців. Тим не менш, Вам буде дуже важко перевірити кожну людину, запропоновану рекрутинговою компанією. Часу, який у Вас на це піде, вистачило б на самостійний пошук та найм співробітників.

Як одного разу сказав Генрі Форд: "Хороші кадри коштують дорого, але погані коштують ще дорожче!". Керівники на власному досвіді знають, наскільки великою може бути ціна неправильного рішення про найм. У кращому разі, низька ефективність роботи та некомпетентність працівника призведе до недоотриманого прибутку. А ось якщо Ви наймете недобросовісного кандидата, то ризикуєте втратити також довіру клієнтів та гарну репутацію компанії, яку Ви створювали роками.
Пам'ятайте, що перевірка рекомендацій є необхідною умовою успішного найму. Співпраця з агентствами, які не наводять довідки про кандидатів, значно збільшує Ваші шанси найняти людину, яка може завдати компанії величезних фінансових та репутаційних збитків.

3. Рекрутингові компанії не дають гарантій успішного закриття вакансій

У цій ситуації керівник нічим себе не страхує. У нього немає жодних гарантій того, що буде досягнуто потрібного йому результату. Швидкість та якість закриття вакансій повністю залежить від роботи кадрової агенції.
Всі кадрові агенції працюють за передоплатою, але це не гарантує високої швидкості та ефективності закриття вакансії. Часто трапляється так, що агентство з підбору персоналу довго не надає кандидатів, пояснюючи це непопулярністю вакансії або вузькою специфікою галузі, де Ви працюєте. При цьому, навіть серед обраних агентством кандидатів може не бути людини, яка підходить для роботи у Вашій компанії. Але, Вам доведеться розглядати запропонованих агентством людей, оскільки інших у Вас просто не буде.
В результаті, навіть після оплати послуг кадрової агенції та тривалих очікувань, Ви можете так і не закрити вакансію. Звичайно, всі сумлінні кадрові агенції повністю повертають Вам гроші, якщо у них не виходить підібрати підходящих Вам кандидатів. Але це не вирішує самої проблеми: Вам, як і раніше, потрібно шукати працівників, і при цьому Ви вже втратили багато часу.

Та головний мінус полягає в тому, що у Вас немає контролю над ситуацією, і Ви повністю залежите від інших людей і збігу обставин. Іншими словами, Ви зовсім перестаєте бути причиною у своїй галузі, а це, мабуть, найнеприємніший стан, який може бути у керівника. Тому ми рекомендуємо Вам самому контролювати область найму та визначати, на яких кандидатів Ви готові витрачати свою увагу та час.

4. Компанії з підбору персоналу не знають специфіки Вашого бізнесу
Часто це пов'язано з тим, що багато кадрових агенцій навіть не бажають розумітися на специфіці Вашої компанії та її нюансах роботи. І це логічно. Вони б витрачали багато часу, намагаючись зрозуміти, як влаштований бізнес кожного клієнта, який до них звернувся. У кращому випадку подання консультантів кадрової агенції щодо специфіки Вашої компанії досить поверхове. Отже, вони самі не до кінця розуміють, хто вам потрібен і не можуть донести до претендента, що саме ви хочете від працівника.Крім того, вони не зможуть повною мірою пояснити кандидатам цілі та місії Вашої компанії та зрозуміти, наскільки вони йому цікаві. А саме з того, наскільки людині близькі цілі компанії, можна багато чого зрозуміти про її мотивацію і про те, заради яких цілей вона влаштовується на роботу. Тому серед кандидатів, запропонованих агентствами, рідко зустрічаються люди, мотивовані чимось ще, крім грошей та отримання особистої вигоди. А з такими працівниками неможливо створити надійний колектив.
Часто можна зустріти ситуацію, коли консультанти рекрутингових компаній не звертають уваги на Ваші побажання щодо якостей майбутніх співробітників та вимоги, які Ви ставите до кандидатів. Натомість, вони наполегливо намагаються "продати" Вам фахівців, які є в їхній базі контактів. Або ж вони просто надсилають Вам резюме кандидатів, які підходять на їх погляд, без будь-якого глибокого аналізу.

Це дуже поганий показник, який вказує на те, що в даному випадку при підборі персоналу ніхто не враховуватиме, яких співробітників Ви хочете знайти. Тому, якщо Ви вже твердо вирішили звертатися за допомогою до кадрових агентств, звертайте увагу на те, чи враховують вони Ваші вимоги до співробітників. Є сенс працювати лише з тими агенціями, де справді намагаються дізнатися, які працівники потрібні компанії.
Виходячи з досвіду наших клієнтів у роботі з кадровими агентствами, ми можемо зробити однозначний висновок: ніхто не зможе зрозуміти краще, ніж Ви, який саме співробітник Вам потрібен. Це можна порівняти з вибором чоловіка. Адже ви не довірите іншим людям вибирати для Вас дружину чи чоловіка? Звичайно ж ні, тому що вони, незважаючи на всі зусилля, не зможуть підібрати потрібну Вам людину. Це завдання, з яким Ви найкраще впораєтеся своїми силами.
Те саме відбувається з вибором персоналу. Тільки керівник розуміє до дрібниць усі якості та характеристики потрібного співробітника. І тим не менш, багато керівників довіряють агентствам вибирати людей, від яких залежатиме розвиток та добробут їхніх компаній. Таким чином, вони свідомо прирікають себе на розчарування, тому що жоден рекрутер не може вибрати співробітника краще, ніж вони самі.
Що ж робити, якщо Ви не можете дозволити собі особисто займатися наймом, але при цьому хочете, щоб у Вашій компанії працювали ефективні працівники, які приносять їй користь? У цьому випадку ми рекомендуємо витратити час для того, щоб найняти продуктивного HR-менеджера та навчити його технології успішного найму, яка дозволяє виявити відповідних кандидатів серед претендентів на вакансію.
Ми також радимо особисто скласти докладний портрет відповідного кандидата для кожної посади у Вашій компанії. Таким чином, у Вашого HR-менеджера будуть точні критерії, яким має відповідати людина для роботи у Вашій компанії. Це дозволить Вам визначати, у кого є шанс потрапити до Вашої компанії та дасть Вам контроль над областю найму.
Тільки ставши причиною в цій галузі, Ви зможете забезпечити компанії постійний приплив продуктивних співробітників та досягти потрібних результатів в управлінні персоналом.
Успіхів Вам у бізнесі!
Олексій Самойленко

P.S. Якщо Вам сподобалася ця стаття – ставте "лайк". Пишіть свої питання або які теми цікавлять Вас в галузі найму та роботи з персоналом у коментарях. Ми будемо раді розкрити їх докладніше
Статті на тему
Етапи найму, Співбесіда, Фактори найму
Ефективність керівника
Етапи найму, Пошук персоналу, Портрет кандидата
Етапи найму, Пошук персоналу, Фактори найму
© 2017-2022, Performia Україна.
Адреса: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-в
Дивіться нас на YouTube та читайте у соціальних мережах
Підписуйтесь на E-mail розсилку та отримуйте найновішу та найактуальнішу інформацію у сфері підбору персоналу
Способи оплати