Не шкільний староста, а лідер. Як обрати та виховати лідера з сотень кандидатів?

Хто такий лідер?
Лідер в бізнесі — має вплив на колектив і використовує цей вплив задля продуктивної роботи та розвитку компанії. Але лідерська посада не гарантує, що її займе справжній лідер.
Наприклад, староста в класі — формальний лідер. Його посада потребує лідерських якостей, але швидше за все, старосту обираються випадково.

Наш досвід роботи з HR та лідерами бізнесів говорить про те, що і в великих компаніях проблема формальних лідерів існує. На посаду можуть найняти працівника, який довго в компанії, або має відповідну освіту чи рекомендації. І так керівна посада трансформується в формальне лідерство — коли лідерську роботу виконує не лідер.

Цю статтю пишемо для тих, хто не вдовольниться старостою в бізнесі, а шукає сильного лідера на керівній посаді. Як їх знайти, поставити на посаду та виростити в компанії.

photo by upklyak
Аналіз потреб компанії у лідерах

Не кожен лідер є керівником, і не кожен керівник здатен бути лідером. Але варто намагатися зберегти відповідність «керівник-лідер».

Є лідерські якості — це риси людини, soft-skills лідера. А є якості керівника — це hard-skills, які лідер отримує на практиці конкретної посади в конкретній компанії. Розробляючи навчання підбору персоналу, ми зрозуміли ключові риси, що об'єднують лідерів.

Авторитет. Звісно, авторитет здобувається. Але впевненість, готовність до відповідальності, свідоме розуміння, що таке лідерство в колективі — говорять про потенційний авторитет. Підтвердити це можуть результати на минулій роботі та відповідні кейси.

Гнучкість мислення. В сучасному бізнесу доводиться шукати рішення: наприклад, коли бізнес переїздить в онлайн і треба реформувати вже структуровані офісні робочі процеси. Тобто «я головний, я сказав і так буде» — це не про лідерство.

Відповідальність (можливо, гіпертрофована). Лідер вміє брати на себе відповідальність за роботу команди. Це допомагає команді рішучіше працювати, адже вони відчувають прикриття. А лідеру — керувати, адже до роботи команди він відноситься, як до власної діяльності, за яку відповідає.

Раннє керівництво. Якщо людина постійно займає керівні посади, отже в неї є тяга до таких речей.

Ініціатива та бажання. Лідерство, як і будь-яке вміння, потребує дисципліни, розвитку навчання. Тому людина, яка хоче бути лідером та готова вчитися завжди буде кращим лідером, ніж той, хто ніби народився лідером, але не хоче брати відповідальність.

Людяність. Лідер — не обов’язково суворий спартанець, якого «бояться, а отже — поважають». В сучасному світі це часто відверта, щира людина, яка горить справою та транслює своє відношення в розмовах та діях. І це надихає працівників горіти цією ж ідеєю.

А ось, як ці риси помітити серед десятків кандидатів…

Інтерв’ю. Це розмова з людиною про рішення та відповідальність. Можна поговорити про вигадані сценарії, рішення які прийматимуться, організаційні моменти.

Тестування. Які вкажуть на мислення, характер та риси, відповідні для лідера. Але ці тестування мають бути не з перших сторінок Google. Їх розробляють професійні люди, що врахують специфіку компанії, методи виявлення лідерських якостей, контроль та вбудовані уточнення відповідей.Як створити команду,
яка втілить вашу мрію у реальність?
Безкоштовний майстер-клас: ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
*Тільки для власників бізнесу
Часто шукачі знають, як відповідати на подібні тести чи проходити співбесіди. Але це не гарантує, що вони дійсно відповідають власним словам. Інколи керівник приймає рішення про найм через настрій, харизму кандидата чи термінову потребу закрити вакансію тут і зараз. Тому важливо тестувати кандидата на лідерство поза співбесідами та тестуваннями.
Адаптаційний період. Це період, коли керівник мусить показати себе лідером. Лідера наймають для покращення роботи команди. Тому результатом правильного відбору лідера буде результат роботи команди. А не кількість балів під час тестування чи точні відповіді на співбесіді.
Голі інструменти пошуку персоналу розв’яжуть проблему. Але вони відсіють нерелевантних кандидатів, зекономивши час та бюджет компанії. Без грамотного відбору знайти продуктивно лідера не вийде. Але відбір — це ще не вся робота.
Розвиток лідерства в колективі компанії
Розвиток лідерства в колективі компанії, photo by storyset
Керівна посада не гарантує, що її займе лідер. Окрім технології найму персоналу, потрібно середовище, в якому лідер зростатиме.
Наприклад, можливість для ініціативи на не керівних посадах. Часто буває, що на роль лідера підходять рядові працівники. Вони мають авторитет, довіру, вже знайшли спільну мову з колективом. Але не можуть проявити себе.
Про лідерство в сучасному бізнесі добре написав Говард Бахер в книзі «Справа не в каві».
Серед управлінців також важливо створювати умови для розвитку. Брейн-шторми, спільна діяльність, обмін досвіду між посадами, відділами та напрямками роботи.
Як писав Говард Бахер: «Великі звершення потребують мислення, що виходить за рамки чинного потенціалу». Тому ідеї інших керівників, навіть якщо вони з іншого напрямку, зможуть відкрити результативні рішення для команди.
Навчання та інтеграція лідера
Провівши тести починається найцікавіше: робота. Людина на новій посаді здобуває знання, тому враховується певний адаптаційний період та можливість інтегруватися в робочі процеси. Наприклад, є 2 тижні, поки людина змінить посаду. І цей час її обов’язки виконує новий працівник, а колишній — навчає та допомагає адаптуватися.
Лідерські якості не гарантують продуктивне керування конкретним колективом. Наприклад, бойовий сержант — сто відсотків гарний лідер. Але він не обов’язково буде ефективно керувати командою айтішників, попри лідерські якості.
Для ефективної роботи, лідер потребує підтримки:
Комунікація з управлінцями та менеджерами. Він має розуміти всі процеси та задачі, вивчати підходи до роботи та управлення в конкретному середовищі. Синергія лідерів підвищує ефективність команди.
Організовати тренінг для підвищення лідерських якостей. Як і інші скіли, лідерство потребує постійних тренувань. Це як м’язи: навіть краща форма бодібілдера потухне, якщо перестати займатися.
Зворотний зв’язок. Якщо лідер бере відповідальність за колектив, йому мають надавати ініціативу в прийманні рішень. Важливо щоб керівник вислуховував зворотний зв’язок молодого лідера, дозволяв йому в межах робочих регламентів впроваджувати власні рішення.

Висновок
Лідер — не той, хто грамотно використовує батіг та пряник. Він опирається на власний авторитет, який зміг вибудувати в колективі завдяки софт- та хард-скілам.
Завеликий контроль не дозволить лідеру вибудувати цей авторитет. Але повна відсутність супроводу не дозволить лідеру виконувати обов’язки керівника: вести коменду до продуктивних результатів в інтересах компанії.
Методи відбору таких людей дозволяють зрозуміти потенціал. А вже робоче середовище — виковує лідера для конкретного колективу. Але неправильний відбір зведе нанівець навіть найкраще середовище, привівши на посаду формального лідера.
Збалансувати все це методом проб та помилок намагається більшість бізнесів. Але використовуючи шаблонні методи найму персоналу, вони отримують шкільних старост на керівних посадах, а не лідерів. Баланс пошуку, відбору, контролю та робочих процесів дозволяє найняти та виховати лідера.
Бізнеси, які хочуть йти збалансованим шляхом і не платити за проби та помилки звертаються до нас у Perfomia, щоб впровадити курси HR для добору лідерів саме в їх компанії. Адже лідер у IT та лідер цеху заводу — це різні люди, і тести на лідерство з Google не допоможуть в наймі потрібної людини.

Статті на тему
Ефективність керівника, Управління персоналом, Залучення персоналу
Ефективність керівника, Управління персоналом
Ефективність керівника, Управління персоналом
Ефективність керівника, Управління персоналом, Залучення персоналу
© 2017-2022, Performia Україна.
Адреса: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-в
Дивіться нас на YouTube та читайте у соціальних мережах
Підписуйтесь на E-mail розсилку та отримуйте найновішу та найактуальнішу інформацію у сфері підбору персоналу
Способи оплати