Секрети ефективної адаптації працівника на новій посаді

Початок нової роботи - це завжди стрес. Разом із відчуттям перемоги, від успішно пройдених етапів найму персоналу, новачок відчуває хвилювання і невпевненість. І перше завдання НR менеджера допомогти новому працівнику адаптуватись до колективу, а колектив - до зустрічі нового співробітника.

Детальніше про адаптацію персоналу

Розрізняють первинну і вторинну адаптацію. Первинна більш важлива, адже вона проводиться для людей, які ще не мають досвіду роботи або молодих спеціалістів, після навчального закладу. Вторинна адаптація - для фахівців у своїй галузі, які були підвищені на посади або прийшли ззовні, але мають досвід роботи. Для кожного випадку НR менеджер повинен розробити окремий план адаптації та методи, які допоможуть співробітнику влитися в колектив.


Знайомство. В перші дні потрібно провести знайомство з колективом, бажано в неформальній обстановці. В хороших організаціях зазвичай є свої традиції зустрічі нових співробітників. Це може бути листівка з привітанням на робочому місці, спільний ланч чи кава, або інші знаки уваги. Якщо це первинна адаптація, то має сенс дати новачку наставника або ”друга”, який на перших етапах буде завжди поруч та допоможе розібратись в тонкощах корпоративного спілкування.
План та мотивація. Необхідно, щоб співробітник чітко розумів не лише свої завдання, а й структуру організації, правила комунікації, корпоративні інтереси. З економічною мотивацією все досить зрозуміло - якщо працівник задоволений своєю зарплатою, то він буде прикладати максимум зусиль, щоб її отримувати. Однак гроші – це не єдине, що мотивує працівників. Однією з цілей адаптації персоналу є нематеріальна мотивація. Багато фахівців приходять на роботу не тільки щоб отримати гроші, а й щоб розвиватися у професійному плані. Найкращі KPI (key performance indicators) - ключові показники ефективності - будуть у працівників, які мають не лише матеріальну, а й особисту мотивацію. Наприклад, якщо людину цікавлять можливості кар’єрного зростання, треба в загальних рисах змалювати йому які саме для цього є можливості.

Методи адаптації найманих працівників на підприємстві

Відразу потрібно допомогти новому працівнику встановити контакт із безпосереднім керівником і прослідкувати за ефективністю їх комунікації. Наприклад, новий працівник може соромитись ставити запитання, тому треба прослідкувати, щоб він мав всю необхідну інформацію і коректно поставлені завдання.

  • Від меншого до більшого. Добре, якщо новий співробітник проходить навчання в перші дні роботи, або принаймні, його перші завдання не повинні бути занадто складними. З часом, в міру адаптації працівника, завдання можуть ускладнюватись.
  • Включення нового співробітника в суспільну роботу. Громадські доручення - гарний метод познайомитися з колективом. Неформальне спілкування дозволяє налагодити міцніші ланцюжки комунікації, що позитивно впливає на робочий процес.
  • Корпоративи, тімбілдінги, тренінги. Є жарт, що “гарно спаяний колектив - це гарно споєний колектив”. В жарті є частка істини - виїзд на природу, івенти та корпоративи, де колеги мають можливість відпочити, посидіти за одним столом і познайомитись в неформальній обстановці - згуртовують команду. І допомагають новим співробітникам познайомитись з колегами.
Чому потрібно навчатись адаптації нових співробітників в компанії?
Адаптація - дуже важливий етап найму персоналу, адже навіть якщо компанії вдалось залучити хорошого спеціаліста, це ще не означає, що він зможе бути максимально ефективним і працювати довго та успішно. За статистикою, найбільше нових співробітників звільняються впродовж трьох перших місяців роботи. Висока плинність кадрів завжди має негативний вплив на компанію. Через це керівники та менеджери по кадрам повинні приділяти максимум уваги новим співробітникам, допомагаючи в адаптації до нових умов. НR менеджери та керівники організацій теж повинні піклуватись про підвищення своїх професійних компетенцій через проходження курсів та тренінгів. Так, компанія Perfomia вже більше як 30 років надає послуги з навчання секретам ефективного пошуку, найму та адаптації співробітників. Навчання буде корисним усім представникам бізнес-спільноти, які хочуть підвищити продуктивність та прибутковість своїх компаній за допомогою ефективної системи підбору та управління персоналом. В ході навчання надаються всі сучасні інструменти та технології найму, адаптовані до поточних умов на ринку. Дізнатись більше про курси підбору персоналу можна на сайті Perfomia.
Як створити команду,
яка втілить вашу мрію у реальність?
Безкоштовний майстер-клас: ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
*Тільки для власників бізнесу
Статті на тему
Ефективність керівника, Управління персоналом, Залучення персоналу
Ефективність керівника, Управління персоналом
Ефективність керівника, Управління персоналом
Ефективність керівника, Управління персоналом, Залучення персоналу
© 2017-2022, Performia Україна.
Адреса: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-в
Дивіться нас на YouTube та читайте у соціальних мережах
Підписуйтесь на E-mail розсилку та отримуйте найновішу та найактуальнішу інформацію у сфері підбору персоналу
Способи оплати