Здібності та нездатності
Здібності та нездатності
Скоріш за все, ви теж ставили собі питання: що треба робити, щоб досягти успіху та процвітання, як стати сильнішим?

Ми всі прагнемо стати сильніше, чим у більших областях життя, тим краще. Шукаємо спосіб примножити свої досягнення і бути кращим в своїй діяльності.

Відомо, щоб досягти професіоналізму в якійсь галузі і діяти в ній по-справжньому легко та ефективно, треба стати в ній спеціалістом. Тобто, необхідно максимально розвинути свої здібності в цій галузі.

Згідно визначенню, здібність - це якість чи властивість, що дає можливість виробляти ту або іншу роботу. Коли ми розвиваємо наші здібності, вони перетворюються у навички, і ми можемо діяти в будь-якій області чітко і правильно, досягаючи потрібних результатів без зайвих помилок і втрати часу.

На жаль, в нашому суспільстві мало уваги приділяється саме розвитку здібностей людей. Замість цього в школах, вузах, на роботі і навіть вдома, під видом покращення здібностей, постійно концентруються на помилках і намагаються їх нейтралізувати.

Що, наприклад, роблять батьки, коли дитина, намагаючись допомогти приготувати сніданок, випадково упускає сковорідку на підлогу? У більшості випадків через страх за дитину вони сварять її, говорять, щоб вона не заважала, більше не підходила до сковорідки і далі вже готують сніданок самі. А потім ще довго забороняють дитині допомагати на кухні, нагадуючи їй про минулу помилку.


Напевно, ви також у дитинстві часто чули від батьків: «Я сам все зроблю, ти ще замалий, у тебе зараз не вийде, виростеш і тоді будеш допомагати». Але при цьому часто забувається про те, що потрібні навички з’являються у людини не з віком, а з правильними знаннями і з тренуванням здібностей. Якщо ви будете обмежувати дитину від кухні, тому що спочатку вона зіпсувала багато страв або поранила себе, то вона так і не навчиться ні правильно готувати, ні безпечно користуватися кухонним інвентарем. Щоб вона добре готувала, треба не пригадувати їй минулі помилки, а вчити тому, як правильно користуватися ножем, плитою і духовкою, як змішувати інгредієнти і скільки за часом готувати ту або іншу страву.

Теж саме відбувається з роботою. Що робить хазяїн ательє, коли швачка псує виріб, тому що у неї виходить нерівна строчка? У більшості випадків робить виговір, а якщо подібна ситуація повторюється - штрафує або звільняє швачку. Багато хто з керівників виділять час для того, щоб розібратися в тому, чому робітниця допускає подібні помилки, і навчить її, як цього не робити. Або відправить швачку на навчання, щоб вона підвищила свою кваліфікацію.

Я впевнений, що якщо б у нас за порушення правил дорожнього руху не штрафували, а займалися навчанням водіїв, тренували і розвивали здібності безаварійного руху, то кількість дтп зменшилась.

Ми з дитинства звикаємо до того, що за нашим промахом, як правило, йде догана або якесь покарання, а потім від нас просто очікують, що ми перестанемо повторювати подібні помилки. Але мало хто вчить нас тому, як їх не робити, як правильно діяти, щоб швидко і успішно досягати потрібних результатів.

Як створити команду,
яка втілить вашу мрію у реальність?
Безкоштовний майстер-клас: ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
*Тільки для власників бізнесу

Фокус уваги в суспільстві постійно тримається на помилках або нездатностях людини, на тому, щоб запобігати і усувати погрози. Наприклад, держава, борючись з крадіжками, створює сотні законодавчих актів, обмежень і каральних заходів по відношенню до тих, хто порушує закон. І набагато менше часу і сил витрачається на те, щоб виховувати правильну етичну поведінку у підростаючого покоління в школах та вищих закладах.

Наше суспільство весь час обростає законами та правилами для будь-якої сфери життя. Потім з’являються спеціальні контролюючі органи для того, щоб цих правил дотримувались. У результаті будь-яка сфера настільки контролюється, що в ній не залишається ніякої перспективи для свободи дій, а відповідно і для розвитку. В перспективі це шлях у нікуди, адже те, що зупиняється у розвитку, завжди відкочується назад, погіршується та руйнується.

Тут є ще один важливий нюанс: наша увага є найціннішим ресурсом. В нашому житті завжди збільшується та розвивається саме те, на що ми частіше за все спрямовуємо увагу.

Тому направляти її на нездатності людини і вигадувати нові обмеження, щоб вона менше помилялася - це найгірше, що ми можемо для себе зробити. Цього стає тільки більше. Таким чином, ми своїми руками руйнуємо фундамент свого успіху.

Важливо завжди тримати фокус на здібностях і культувати їх. Замість введення штрафів та інших каральних заходів, краще спрямовувати фокус уваги на тренування здібностей людини. Тоді її навички будуть зростати і незабаром вона стане діяти в своїй галузі набагато компетентніше та ефективніше.


Подивіться на сферу, в якій у вас найбільше проблем, де вам важче за все досягти потрібних результатів, але доводиться діяти щоденно. Скоріш за все, вам не хочеться займатися цією діяльністю, і навіть думаючи про неї, Ви починаєте відчувати легку зневіру. Чому так відбувається?

Людина так влаштована, що постійна взаємодія з проблемами, для яких ми не бачимо вирішення, погіршує наш настрій і позбавляє будь-якого бажання що-небудь робити. Тому що ми не можемо бути щасливими і займатися будь-чим з ентузіазмом, якщо не розуміємо, як впоратись з виникаючими в цій діяльності труднощами.
Якщо ми хочемо, щоб наше суспільство ставало сильнішим, нам потрібно постійно утримувати увагу на розвитку наших навичок.
Коли ми весь час стикаємося з невдачами в якійсь сфері, то в результаті повністю втрачаємо бажання що-небудь робити і відсторонюємо себе від проблемної області. Основна проблема тут складається з того, що після цього у нас втрачається самоповага, падає самооцінка, і ми вже розпочинаємо нову діяльність майже без жодної мотивації. Варто нам знову зіткнутися з будь-якими проблемами в новій сфері, ми вже набагато швидше опускаємо руки і перестаємо будь-що робити.

Вирішення проблем в будь-якій сфері життя завжди пов'язане з підвищенням здібностей. Найкраще, що ви можете зробити - це знайти, яких знань вам не вистачає в тій сфері, де у вас частіше за все виникають труднощі, та заповнити їх. А потім застосовувати ці знання на практиці та підвищувати ваші здібності в цій сфері.

Якщо ми хочемо, щоб наше суспільство ставало сильнішим, нам потрібно постійно утримувати увагу на розвитку наших навичок. Так само і в бізнесі: щоб ваша компанія розвивалася і досягала потрібних показників, вам треба дивитися на те, як допомогти співробітникам розвинути здібності в тих галузях, де вони діють. Що ви для цього можете зробити? Наприклад, впровадити в компанії традицію роботи з наставниками. Навчати і відправляти співробітників на курси підвищення кваліфікації. Попросити найефективніших співробітників періодично проводити практичні тренінги. І створити в компанії систему навчання для персоналу.

Чим більше уваги ви будете приділяти розвитку здібностей ваших співробітників, тим ефективніше буде ваша компанія.І тим впевненіше Ваш бізнес переживе період нестабільності та «економічної турбулентності».


Бажаю вам успішного розвитку здібностей та процвітання вашого бізнесу!
Олексій Самойленко

Статті на тему
Ефективність керівника, Управління персоналом, Залученість персоналу
Ефективність керівника, Управління персоналом
Ефективність керівника, Управління персоналом, Залученість персоналу
Цілі, Залученість персоналу
Ефективність керівника, Управління персоналом
© 2017-2022, Performia Україна.
Адреса: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-в
Дивіться нас на YouTube та читайте у соціальних мережах
Підписуйтесь на E-mail розсилку та отримуйте найновішу та найактуальнішу інформацію у сфері підбору персоналу
Способи оплати