Стратегії утримання співробітників: підбір персоналу через довгострокове залучення

Втрата персоналу коштує дорого. Причому не тільки з точки зору прямих витрат на плинність кадрів (рекламу, підбір персоналу, навчання), а й непрямих, таких як зниження продуктивності праці, збільшення навантаження на співробітників, що залишилися, зниження морального духу в колективі (що часто призводить до більшої плинності). Гідна зарплата - важлива мотивація для працівника. Але ефективність співробітника залежить від цілої низки факторів.

Утримання працівників – це стратегічна функція служби HR, яка передбачає зусилля та методи, спрямовані на залучення та мотивування співробітників залишатися в організації. Утримання приносить користь як працівнику, так і організації на різних рівнях

Ефективність роботи команди: Колектив, де люди давно працюють разом і знають характер і звички один одного, більш ефективний.
Продуктивність та якість роботи: Щасливі та мотивовані співробітники генерують більше ідей, працюють ефективніше та надають якісніші послуги клієнтам.
Залучення та найм персоналу: Поліпшення показників утримання співробітників створює репутацію компанії – місця, де люди хотіли б працювати.
Піклування про здоров'я співробітників призводить до скорочення кількості лікарняних днів. Медичне страхування - гарний спосіб показати співробітникам, що компанія про них турбується.
Політика, орієнтована на сім'ю: забезпечення балансу між роботою та особистим життям і пропонування гнучкого графіку або віддаленої роботи дозволяє співробітникам почуватися комфортніше і впевненіше.
У HR з'являється більше часу, адже не потрібно витрачати час на пошук робочого персоналу, проводити співбесіди, спілкуватися з рекрутерами та складати контракти.
І все це веде до підвищення ефективності бізнесу та покращення підсумкових показників.

Утримання співробітників протягом усього періоду їхньої роботи

Правильна стратегія утримання співробітників охоплює всі етапи їхнього «життєвого циклу» — від моменту першого знайомства з організацією і прийому на роботу до навчання, оцінки ефективності і навіть після подання заяви про звільнення.
Онбординг (адаптація нового працівника)
Процес онбордингу не припиняється після першого тижня роботи. Він охоплює час та всі точки дотику з новим співробітником, починаючи з моменту підписання контракту, навчання та закінчуючи закінченням випробувального терміну. І оскільки, згідно з дослідженнями, 40% нових співробітників звільняються протягом перших шести місяців, наведемо кілька порад для досягнення максимального утримання працівників протягом усього періоду онбордингу.
 • Надішліть теплий вітальний лист до прибуття нового співробітника з інформацією про те, як дістатися місця призначення і хто буде зустрічати його особисто (ще краще автоматизувати цю процедуру в рамках послідовності електронних листів для онбордингу).
 • У перший день роботи покладіть йому на стіл рукописну записку з привітанням.
 • Переконайтеся, що все необхідне програмне та апаратне забезпечення та доступ до програм готові до роботи (немає нічого гіршого, ніж відсутність комп'ютера в перший день роботи).
 • Організуйте вітальний обід із членами команди.
 • Створіть можливості для встановлення соціальних відносин після двох тижнів.
 • Призначте йому приятеля (buddy) або наставника.
Постійно збирайте зворотний зв'язок нових співробітників про їх досвід у процесі онбордингу за допомогою анкетування, щоб виявити та розв'язати потенційні проблеми, перш ніж вони розростуться. Агреговані дані, отримані з відгуків усіх нових співробітників, допоможуть виявити сильні та слабкі сторони, а також точки напруги у процесі онбордингу.
Як створити команду,
яка втілить вашу мрію у реальність?
Безкоштовний майстер-клас: ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
*Тільки для власників бізнесу
Далі перераховані деякі способи оптимізації утримання працівників з акцентом на підвищення продуктивності та розвитку. Отже, що варто робити:

 • Встановити зв'язок між особистими завданнями та цілями компанії (щоб співробітники бачили, наскільки важливий їхній внесок).
 • Надавати частий, своєчасний та конструктивний зворотний зв'язок.
 • Розвивати програми наставництва та коучингу.
 • Надавати можливості для навчання та професійного розвитку.
 • Проводити розмови з розвитку кар'єри з акцентом на кар'єрні мети співробітників.
 • Розробляти проєкти та надавати співробітникам можливості для самовдосконалення, перекваліфікації та самореалізації.
 • Розробити систему підвищення заробітної плати та виплати бонусів.
 • Пропонувати конкурентоспроможні пільги та переваги, включаючи соціальне забезпечення.
Без створення позитивного робочого середовища, пропонування конкурентоспроможної компенсації та пільг, забезпечення можливостей для зростання, ефективної комунікації, балансу між роботою та особистим життям, визнання, побудови міцних стосунків, підтримки комфорту співробітників годі і думати про міцні та довгострокові робочі стосунки.

Корпоративна культура

Загальні цінності, норми, моделі поведінки й методи, як співробітники взаємодіють і ставляться до своєї організації - надзвичайно важлива складова командоутворення. Хороша корпоративна культура може стати ключовим елементом для залучення нових співробітників. Нижче наведені поради щодо формування культури, що дозволяє співробітникам почуватися частиною сім'ї.
 • Підвищувати прозорість процесу прийняття рішень та комунікації.
 • Розвивати можливості для спілкування та соціалізації співробітників.
 • Формувати почуття психологічної безпеки та приналежності.
 • Регулярно проводити опитування (якщо співробітник не почувається своїм, він навряд чи рекомендуватиме вашу компанію як найкраще місце для роботи).
 • Запрошувати до зворотного зв'язку та діяти на його основі.
 • Надавати співробітникам можливість висувати ідеї та брати участь у прийнятті рішень.
 • Наділити керівників повноваженнями щодо заохочення, визнання та підтримки співробітників.
 • Просувати та впроваджувати здорові підходи та моделі поведінки з самого початку.
 • Корпоративи та тимбілдінги - чудова можливість згуртувати команду і створити позитивний психологічний клімат.
Залучені співробітники з більшою ймовірністю залишаться працювати в організації, що призведе до зниження загальної плинності кадрів та пов'язаних із нею витрат. Вони відчувають тісніший зв'язок з місією та метою своєї компанії, стаючи тим самим ефективнішими посланцями бренду. Вони будують міцніші стосунки з клієнтами, допомагаючи своїй компанії підвищувати обсяг продажу та прибутковість.

HR менеджер повинен:

 • Проводити регулярні експрес-опитування для збору відгуків від співробітників про їхню задоволеність, добробут та продуктивність. Це допоможе розробляти стратегії управління персоналом на високому рівні, а також проводити змістовніші розмови між керівниками та співробітниками у форматі 1:1.
 • Проводити моніторинг цілей та результатів роботи та звертати увагу керівників на успіхи працівників, сприяти його винагороді за хороший результат.
 • Відстежувати рівень виконання завдань для виявлення працівників, які можуть не виявляти зацікавленості та перебувають під ризиком звільнення.

Офбординг (звільнення співробітника)

Занадто часто компанії не приділяють належної уваги процесу звільнення, оскільки вважають це неефективним використанням ресурсів і в моменті вони більше стурбовані заміною співробітника. Однак ставлення до людини, що звільняється, в останні тижні його роботи може вплинути на решту співробітників і на ймовірність їх подальшого перебування в компанії, а також на репутацію вашої компанії.
Створюючи позитивні враження для співробітників, що виходять, ви демонструєте повагу та вдячність за їх внесок у розвиток компанії, а також не спалюєте мости, якщо захочете найняти їх знову.

Оцінити ефективність підбору персоналу та з'ясувати, чи підвищується плинність кадрів із певного джерела, можна за допомогою аналітичної обробки даних про підбір персоналу

Курси найму персоналу Perfomia пропонують авторську технологію найму та управління персоналом і низку унікальних тестів не тільки для проведення інтерв'ю з кандидатом, а й для аналізу ефективності співробітників. Тренінг управління персоналом - найефективніший у світі спосіб прокачування навички якісної комунікації на всіх рівнях.

Спеціалісти Перформії розробили систему тестування, яка дозволяє отримати розгорнуту оцінку характеристик та якостей кандидатів, що впливають на результативність їхньої роботи. Результати тестування показують, наскільки кандидат підходить для роботи на певній посаді, і які методи управління будуть для нього найефективнішими.

Perfomia пропонує онлайн курси:

Статті на тему
Ефективність керівника, Управління персоналом, Залучення персоналу
Ефективність керівника, Управління персоналом
Ефективність керівника, Управління персоналом
Ефективність керівника, Управління персоналом, Залучення персоналу
© 2017-2022, Performia Україна.
Адреса: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-в
Дивіться нас на YouTube та читайте у соціальних мережах
Підписуйтесь на E-mail розсилку та отримуйте найновішу та найактуальнішу інформацію у сфері підбору персоналу
Способи оплати