Як виявити успішного керівника. Частина 2

Як Виявити Успішного Керівника
У моїй статті “Як виявити успішного керівника. Частину 1” я описав деякі критерії, за якими можна виявити відповідних кандидатів на керівні посади. Ця тема отримала великий відгук серед наших клієнтів, і тому ми продовжуємо говорити про те, які якості необхідні людині, щоб досягти успіху в управлінні персоналом.

Як я писав раніше, найголовнішим критерієм при виборі майбутнього керівника є його продуктивність та здатність бачити кінцевий результат роботи. Крім того, для успішної роботи з людьми керівнику необхідно вміння ефективно комунікувати та досягати порозуміння з співрозмовниками, а також готовність спілкуватися на будь-які теми та здатність знаходити рішення.

У цій статті ми розглянемо такі критерії, за якими можна визначити, хто з Ваших співробітників зможе стати ефективним керівником у майбутньому.
5. Здатність брати він відповідальність
Звертайте увагу на те, чи бере співробітник відповідальність за свою область, чи він усвідомлює себе причиною стану справ у своїй галузі. Адже тільки розуміючи, що саме від нього залежать досягнуті показники роботи, людина може вплинути на них і в разі потреби змінити ситуацію на краще. Керівник відповідає за стан справ у всьому відділі, яким він керує. І якщо співробітник спочатку не бере на себе відповідальність за свою роботу – що часто проявляється у звинуваченні інших та пошуку винних у невдачах – то навряд чи це зміниться після його призначення на посаду керівника.

Хорошим показником буде, якщо обраний Вами кандидат на керівну посаду самостійно бере відповідальність за свою сферу діяльності, ще не будучи керівником. Отже, він чекатиме того ж від своїх підлеглих і зможе допомогти їм усвідомити, що результати їхньої роботи залежать саме від них.

Як створити команду,
яка втілить вашу мрію у реальність?
Безкоштовний майстер-клас: ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
*Тільки для власників бізнесу
6. Здатність доводити розпочаті справи остаточно
Керівник повинен вміти домагатися від підлеглих своєчасного завершення поставлених робочих завдань та планів. Для цього він і сам повинен бути здатний доводити розпочаті ним справи до кінця. Адже якщо керівник постійно “зависатиме” у незавершених завданнях, то йому не вдасться зробити так, щоб його співробітники відклали всі справи, які заважають виконанню важливих завдань, і направили всі зусилля на те, щоб вчасно досягти потрібних показників роботи. Гарною підмогою, що допомагає впоратися з цим питанням, є помічник керівника, який допомагав йому “не втрачати” увагу на різних циклах, а концентруватися на тому, що важливо, та успішно завершувати всі розпочаті завдання.

Іноді ми не завершуємо розпочаті нами справи вчасно, тому що починаємо сумніватися у правильності прийнятого рішення та обраного раніше курсу дії. Невпевненість у правильності власних рішень, сумніви та коливання зазвичай негативно позначаються на продуктивності людини. Керівник неспроможна собі постійно сумніватися у правильності своїх дій. Він має бути здатний дотримуватися своїх рішень, не відступати з появою перших труднощів, а впевнено йти до своєї мети. В іншому випадку його підлеглі теж зупинятимуться на півдорозі до мети і не зможуть успішно досягти намічених результатів.

Звичайно, керівник не повинен бути "упертим бараном", який ніколи не змінить свого погляду, незважаючи на будь-які аргументи. Він має бути здатний проаналізувати подані йому аргументи та доводи, побачити вигідніше вирішення ситуації та, у разі потреби, скоригувати свої дії. Але при цьому рішення керівника не повинні змінюватися від найменшого подиху вітру. Вони мають бути засновані на здоровому глузді та інтересах компанії.

7. Енергійність
У більшості компаній, людині, яка займає керівну посаду, потрібно бути здатним справлятися з великим обсягом завдань. Щоб успішно витримувати робоче навантаження і бути чудовим прикладом для підлеглих, керівнику потрібно мати великий запас енергії та життєвих сил. Можна сказати, що керівник багато в чому ставить темп роботи компанії або відділу, яким він управляє. Тому людина з низькою кількістю енергії, яка віддає перевагу спокійній сидячій роботі, у багатьох компаніях (особливо це стосується малого та середнього бізнесу) швидше заважатиме, ніж допомагатиме роботі. Обираючи кандидата на посаду ТОП-менеджера, звертайте увагу на те, наскільки він здатний швидко та заповзятливо діяти та справлятися з новими завданнями. Дивіться на те, наскільки він енергійний після завершення робочого дня, чи має він сили для вирішення нових питань.

Тут важливо відзначити, що енергійність людини та її запас життєвих сил безпосередньо пов'язані з тим, чи подобається їй діяльність, якою вона займається. Якщо людині цікава його діяльність і вона дійсно хоче нею займатися - то в неї буде достатньо енергії, щоб досягти поставленої мети і досягти потрібних результатів роботи. Тому щоб обраний Вами кандидат на керівну посаду міг справлятися з великим обсягом завдань, йому має щиро подобатися і сфера його діяльності, і робота з людьми.
8. Здатність контролювати та піддаватися контролю
Управління колективом передбачає, що керівник певною мірою контролюватиме роботу своїх підлеглих. І він має вміти робити це правильно. Говорячи про контроль, я не маю на увазі обмеження свободи співробітників, їхнє постійне “смикання” та спостереження за кожним їхнім кроком.

Під контролем я маю на увазі в першу чергу здатність досягти бажаних результатів. Якщо людина може контролювати якусь діяльність, отже, вона здатна розпочати, змінити і зупинити або завершити цю діяльність у той момент, коли їй це необхідно. Наприклад, якщо Ви добре контролюєте автомобіль, це означає, що будь-якої миті Ви можете почати, змінити або завершити його рух, щоб приїхати туди, куди Вам потрібно.

Хороший керівник повинен бути здатний зробити так, щоб співробітники розпочали якусь діяльність, внести зміну в їхню діяльність або повністю зупинити її за потреби. І тут є один важливий нюанс: обираючи кандидата на керівну посаду, звертайте увагу на те, наскільки ця людина сама контролюється. Той, хто сам не контролюється, не зможе ефективно контролювати інших людей.

9. Здатність правильно розставляти пріоритети
ТОП-менеджеру потрібно вміти правильно розставляти пріоритети. Він повинен розуміти, що є найважливішим, а що – менш важливим. Керівнику необхідно вміти розуміти, які дії будуть найбільш доречними та актуальними для досягнення потрібних результатів у різних ситуаціях. Якщо керівник приділяє дуже багато уваги незначним деталям замість концентруватися на пріоритетних речах, йому буде складно визначити правильні дії, які максимально швидко призведуть до потрібних результатів. Що може призвести до того, що надто багато часу буде витрачено на незначні справи, а важливих завдань не буде виконано вчасно.
10. Здатність відчувати інших людей
Ефективність управління персоналом на підприємстві багато в чому залежить від того, наскільки добре керівник вміє відчувати людей, розуміти їх емоції та їхню точку зору. Успішний лідер зазвичай помічає настрій своїх підлеглих, а також розуміє, що потрібно сказати співробітникам, щоб вплинути на їхню точку зору та переконати їх у чомусь. Звісно, ​​керівнику необхідно вміти контролювати свої емоції. Він повинен дозволяти підлеглим маніпулювати собою з допомогою емоційного тиску.

Але при цьому керівнику потрібно бути досить чуйним, щоб співробітники із задоволенням приходили на роботу та відчували, що їхній внесок у розвиток компанії помічають та цінують. Наприклад, керівнику потрібно вміти давати щирі та теплі підтвердження тому, що працівники добре виконали свою роботу. Як правильно зауважив засновник мереж магазинів “Wal-Mart” Сем Уолтон: "Ніщо не замінить кількох щирих слів похвали, вимовлених вчасно. Вони обійдуться вам задарма, а принесуть цілий стан". Крім того, здатність зрозуміти настрій співробітників може допомогти керівнику вчасно помітити, якщо у його підлеглих виникли якісь проблеми, або вони дуже незадоволені. Часом своєчасна розмова зі співробітником про те, чи має якісь труднощі, може відіграти вирішальну роль у тому, щоб успішно вирішити всі проблеми і не допустити втрати цінного працівника.

11. Наявність професійних знань та навичок
Ще одним важливим критерієм для вибору майбутнього керівника є наявність у співробітника необхідних знань та навичок у тій галузі діяльності, якою займатимуться його підлеглі. Якщо керівник є фахівцем у цій галузі, йому буде набагато простіше прийняти правильні рішення та визначити правильний курс дій для досягнення поставленої мети.

Також ТОП-менеджеру, який володіє необхідними знаннями, буде легше контролювати виконання робочих завдань. Адже він розумітиме, які труднощі можуть виникнути у співробітників під час роботи, і знати, скільки часу має піти на успішне виконання його завдань. Будучи фахівцем у своїй професійній сфері, керівник зможе швидко зрозуміти стан справ в області, визначити, де його підлеглі припустилися помилок, та допомогти їм їх виправити.

Говорячи про знання, необхідні ТОП-менеджеру, я хочу звернути Вашу увагу на те, що першорядна сфера відповідальності першого керівника – це люди, які визначають розвиток компанії. Тому хороший керівник повинен розбиратися в людях не менше, ніж він розуміється на своїй професійній діяльності, і постійно розширювати свої знання в галузі людей.

Тепер ви знаєте основні якості, які визначають ефективного керівника. Як Ви розумієте, при внутрішньому наймі набагато простіше відстежити, наскільки Ваші співробітники відповідають цим критеріям, і вибрати найбільш відповідного кандидата на керівну посаду, ніж за найму фахівців ззовні. Деякі з цих якостей – наприклад, навички спілкування, здатність до конфронту та рівень професійних знань – можна розвивати та вдосконалювати, особливо якщо обраний Вами кандидат на посаду керівника має високу продуктивність і готовий працювати над собою.

І дуже важливо хочу звернути Вашу увагу на те, що при виборі керівника в першу чергу потрібно враховувати специфіку Вашої компанії та сфери його майбутньої діяльності. Залежно від цього, деякі з перерахованих якостей будуть більш важливими і значущими для керівника, ніж інші. Звичайно, першорядною за важливістю якістю для керівника завжди буде його продуктивність та здатність завжди бачити потрібний результат роботи.

Знаючи, які саме якості потрібно посилити кандидату на посаду, Ви зможете допомогти йому вдосконалити необхідні навички і стати ефективним керівником.

Бажаю Вам максимально реалізувати потенціал Вашої команди!

Олексій Самойленко
Генеральний директор компанії "Перформія Україна"
Статті на тему
Ефективність керівника
Ефективність керівника
Ефективність керівника, Управління персоналом
Ефективність керівника, Управління персоналом
© 2017-2022, Performia Україна.
Адреса: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-в
Дивіться нас на YouTube та читайте у соціальних мережах
Підписуйтесь на E-mail розсилку та отримуйте найновішу та найактуальнішу інформацію у сфері підбору персоналу
Способи оплати