Особистісні Якості та Їх Роль в Успішному Підборі Персоналу

Особистісні Якості та Їх Роль в Успішному Підборі Персоналу
Особистісні якості людини - другий по пріоритетності фактор підбору у технології Перформії. Чому ми надаємо таке важливе значення цьому фактору, на який більшість керівників не звертає увагу? Тому що всі люди різні і у кожного свій, особливий характер. Відповідно, різним людям не буде однаково подобатися одна і та ж робота. І успіху вони будуть досягати в різних сферах діяльності.

Чи було у Вас так, що підібраний продуктивний працівник, пішов з роботи майже через місяц без будь-яких причин? Багато працівників пояснюють свій ухід тим, що ця робота просто "не для нього", залишаючи керівника в повному замішанні. Причиною подібних звільнень є те, що при підборі працівника зовсім не дивилися на його особистісні якості. Щоб у Вас не виникало подібних ситуацій, давайте більш детально розберемо, яку роль особистісні якості мають в підборі персоналу.

В першу чергу, ми хочемо звернути увагу на те, що особистісні якості не визначають продуктивність людини. Продуктивність часто зараховують до особистісних якостей, але це помилка. Насправді, вона до них не відноситься. Продуктивність - це особливість бачити кінцевий продукт та досягати його.
Особистісні якості можна порівняти з допоміжними інструментами, які використовує людина для досягнення бажаних результатів.
Уявіть собі будівельника, якому доручили зробити веранду у будинку. Якщо у нього є багато корисних інструментів - дриль, електролобзик, шуруповерт і зварювальний апарат - йому буде простіше виконати свою роботу. А якщо в нього є лише цвяхи, викрутка і молоток, то на виконання цієї задачи буде витрачено більше часу та праці.

Те ж саме можна сказати і про характер людини. Якщо у неї є багато гарних якостей - наприклад, вона легко знаходить спільну мову з іншими людьми, добре планує та не губиться у стресових ситуаціях - можна сказати, що у неї багато допоміжних робочих "інструментів".
Важкий характер може заважати людині досягати успіхів у професійній сфері. Наприклад, вона настільки замкнута і сором'язлива, що не може і пари слів зв'язати, спілкуючись з іншими. У цьому випадку, усі сфери діяльності, які пов'язані з людьми та частим спілкуванням, будуть даватися їй дуже важко.

Кількість помилок у підборі значно зменшується, якщо брати до уваги особистісні якості кандидата. Ось чому:
ПРИЧИНА №1
Створити детальний портрет кандидата можна, тільки якщо враховувати його особистісні якості

Щоб підібрати найбільш підходящого працівника, необхідно ще на стадії створення портрета кандидата прописати його особистісні якості, які б Ви хотіли в ньому бачити. Оскільки риси характеру напряму впливають на ефективність роботи працівника у тій чи іншій сфері. Чим більше особистих інструментів працівник може використовувати для виконання робочих завдань, тим швидше він доб'ється успіху на займаній посаді.

Якщо Ви будете створювати портрет кандидата без урахування його особистісних якостей, Ви зможете підібрати зовсім невідповідного на цю вакансію людину, навіть якщо вона буде дуже продуктивною. Уявіть, що Ви шукаєте адміністратора у дитячий садок. Кандидат, який є в наявності, реально продуктивний і навіть має профільну освіту, яка так необхідна для цієї роботи. Ви, без сумніву, берете його на роботу, але потім з'ясовується, що він надто запальний, та виходить з себе кілька разів за день. В результаті Ви маєте багато конфліктних ситуацій та незадоволених клієнтів. Та якщо б Ви знали заздалегідь про ці особистісні якості цього кандидата, Ви можливо не взяли його на роботу.

Якщо характер людини заважає йому працювати на займаній посаді, то вона не зможе ефективно виконувати свою роботу. Тому, якщо Ви точно розумієте, якими якостями обов'язково повинен володіти новий працівник, додайте їх у портрет кандидата.
Як створити команду,
яка втілить вашу мрію у реальність?
Безкоштовний майстер-клас: ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
*Тільки для власників бізнесу
ПРИЧИНА №2
Особистісні якості кандидата показують наскільки легко кандидату буде справлятися з роботою на певній посаді

Коли Ви підбираєте нового працівника, Ви розраховуєте, що він буде приносити користь компанії та працювати у Вас якнайдовше. Чи не так? Тільки розуміючи його особистісні якості, Ви зрозумієте, чи може він бути успішним в певній професіональній сфері.

Якщо характер людини зовсім не підходить для цієї посади, це буде негативно впливати на ефективність його роботи. Коли Ви не знаєте особистісних якостей людини, Ви не можете впевнено прогнозувати, що ця людина буде приносити користь Вашій компанії. Навіть, якщо у нього в минулому були відмінні результати в роботі, та Ви берете його на таку ж посаду.

Уявіть, Ви взяли на роботу менеджера по роботі з клієнтами з успішним досвідом роботи на подібній посаді. Але з часом він не дає очікуваних результатів роботи. Ви починаєте розбиратися, чому так відбувається, та з'ясовується, що на минулому місці роботи він консультував всіх клієнтів по телефону, а в Вашій компанії йому необхідно постійно виїжджати до клієнта для вирішення виниклих проблем.

Справа в тому, що для виконання цих завдань потрібні абсолютно різні особистісні якості. Коли він консультував по телефону, йому допомагали вроджена посидючість та великий запас терпіння. А зараз він більше працює на виїзді, тут необхідно бути активним, любити рух та зміну обстановки, швидко соображати та реагувати на різні форс-мажори. Але необхідних якостей у нього немає. В результаті, є продуктивний працівник, але якісно виконувати роботу він в цих умовах не може. Причина - його риси характеру.

За особистісними якостями також можна визначити, наскільки новий співробітник підходить для роботи у Вашій компанії у довгостроковій перспективі. Якщо для успішної роботи йому потрібні якості характеру, яких у нього немає, то, скоріш за все, дуже швидко виявиться, що він не справляється з роботою, і Ви будете змушені шукати йому заміну.
ПРИЧИНА №3
Особистісні якості відіграють вирішальну роль у внутрішньому підборі

Крім підбору працівників з зовнішнього ринку, достатньо популярним є кадрові внутрішні зміни. Особливо це відноситься до керівних посад, на які простіше взяти перевірену людину з існуючого колективу, яка знає всі особливості роботи компанії. В цьому випадку, чи впорається вона з роботою, залежить саме від особистісних якостей працівника, якого Ви підвищуєте на посаді.

Уявіть, що Ви займаєтеся дизайном реклами, та у зв'язку з переїздом одного з працівників, у Вашій компанії з'явилася вакансія арт-директора. Вам потрібна людина, яка буде відповідати за виконання усіх творчих проектів. Проаналізувавши ситуацію, Ви підвищуєте на посаді найкращого дизайнера. Він відмінно працює та виконує свої обов'язки, є душею колективу та знає "всю кухню" роботи дизайнерів. Проте в результаті цього підвищення Ви можете загубити талановитого дизайнера та знайти нікчемного арт-директора.

Чому це відбувається? Справа в тому, що для того, щоб успішно впоратися з керівною посадою, треба не тільки гарно знати особливості роботи, але й мати необхідні якості характеру. Наприклад, вміти стримувати тиск: з боку керівництва компанії, яке буде постійно незадоволено термінами виконання роботи; з боку підлеглих, які знаходять масу поважних причин, щоб не виконувати завдання; з боку клієнтів, які в останній момент вирішують змінити весь дизайн.

Для того, щоб реалізувати проект, який залежить від групи людей, також, необхідні організаторські здібності, вміння планувати та утримувати в голові безліч деталей, а ще великий ступінь наполегливості, щоб добитися злагодженої роботи. Якщо дизайнеру не вистачає цих якостей, він не досягне необхідних результатів на новій посаді.

В компаніях, де особистісним якостям не надають необхідного значення, працівників часто назначають на не відповідні для їх характера посади. І це, як правило, негативно позначається на якості роботи навіть найпродуктивніших працівників. Розібравшись в особистісних якостях персоналу, Ви зрозумієте, як зробити так, щоб кожен працівник був найбільш корисним для Вашої компанії.

Наприклад, продуктивна людина, якій подобається дізнаватись щось нове та спілкуватися з людьми, працює у Вас спеціалістом гуртового складу. На цій посаді вона виконує однотипну роботу: обробляє прихід товару, веде облік товарних залишків та формує заявки на поповнення складу. В неї гарні результати роботи, але, знаючи її ступінь продуктивності, Ви розумієте, що вона не проявляє свій потенціал повною мірою. Зробивши аналіз рис характеру, Ви вирішили призначити її на посаду торгового агента, більш відповідну її "особистим інструментам". Відчуваючи себе "як риба у воді" на новій посаді, продуктивна людина може добитися великих досягнень та бути найбільш корисною своїй компанії.
Якщо продуктивний співробітник, який працює у Вас, не дає очікуваних результатів роботи, проаналізуйте його особистісні якості.
Може бути, що риси його характеру зовсім не підходять для посади, яку він займає, і саме це впливає на якість його роботи. Скоріш за все, у Вашій компанії є посада, яка найбільше відповідає його особистим інструментам, де він буде більш корисним для компанії. Але зрозуміти це можна, якщо приділяти увагу рисам характеру працівника.
ПРИЧИНА №4
Знання особистісних якостей співробітників знижує ймовірність прийняття невірних управлінських рішень

Уявіть, що у Вас є цінний працівник, який завжди дає чудові результати роботи. Як буває найчастіше, Ви бачите, що він дуже добре справляється з робочим навантаженням, і розширюєте коло його обов'язків та доручаєте йому нові завдання. Але, якщо Ви не розумієте його особистісних якостей, якщо Ви доручаєте йому завдання, які виходять за зону його комфорту - Ви можете перетворити його улюблену роботу на справжню каторгу.

Наприклад, Ви володієте перекладацькою компанією, у Вас є співробітник, який максимально якісно виконує письмові переклади та завжди здає готові тексти вчасно. Ви вирішуєте доручити йому ще й усні переклади. Але, працюючи з писемними текстами, є можливість підібрати правильний варіант перекладу та кілька разів перероблювати текст до того, як він потрапить до замовника. А усні переклади потребують миттєвої реакції, стресостійкості, здатності виступати перед публікою та вміння справлятися з виниклими форс-мажорами. Це зовсім різні види діяльності, для яких потрібні, також, різні особистісні якості.

Є велика ймовірність того, що людині, яка працює з текстами, буде дуже важко витримати синхронний переклад. А якщо вона і впорається із завданням, то дана робота не принесе їй жодного задоволення. Якщо подібні завдання будуть повторюватися, вона не затримується у Вашій компанії надовго.

Якщо Ви знаєте особистісні якості співробітників і розумієте, до якої діяльності вони мають найбільшу схильність, Ви зможете доручати їм ті завдання, які не будуть їх напружувати. Таким чином, Ви ефективно розширите коло обов'язків співробітників, при цьому не викликавши в них неприйняття.

Пам'ятайте, що немає людей з ідеальним характером. Крім того, якості людини не являються незмінними. За сильного бажання співробітник може розвинути у собі необхідні для успішної роботи особистісні якості. Проте, спочатку потрібно зрозуміти, що саме треба покращувати і над чим потрібно працювати.

В Перформії ми використовуємо тест, який максимально точно відображає особистісні якості людини. Його можна застосовувати для оцінки кандидатів та для найкращого розуміння існуючих працівників. Заповнити заявку на тестування Ви можете на нашому сайтi.


Успіхів та процвітання,
Олексій Самойленко
Статті на тему
Продажі, Управління персоналом
Ефективність керівника, Управління персоналом, Інше
Ефективність керівника, Управління персоналом
Ефективність керівника, Управління персоналом
© 2017-2022, Performia Україна.
Адреса: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-в
Дивіться нас на YouTube та читайте у соціальних мережах
Підписуйтесь на E-mail розсилку та отримуйте найновішу та найактуальнішу інформацію у сфері підбору персоналу
Способи оплати