РОБОТА чи ГРА? Ще Один Секрет Мотивації Персоналу

РОБОТА чи ГРА? Ще Один Секрет Мотивації Персоналу
Ви помічали, що більшість людей працюють без ентузіазму? Вони не виявляють ініціативу, всіляко уникають нових доручень керівника та з нетерпінням чекають на закінчення робочого тижня. Дізнаєтесь своїх співробітників?

Інша річ, коли вони у щось грають: ось де справжній азарт та захопленість справою! Куди діваються втомлені роботою люди, які йдуть додому з однією думкою про відпочинок, коли знайомі витягують їх, наприклад, пограти у футбол? Вони геть забувають про втому і роблять все, щоб перемогти. Бажаєте, щоб Ваші співробітники працювали з такою самою віддачею? У цій статті ми розповімо, як цього досягти.
Складові ігри
Можна сказати, що ГРА складається з 3 основних елементів:
1) Мета

Ігри немає без мети. Її суть у тому, що завжди є конкретний результат, якого потрібно досягти за певний час. Це може бути перемога на конкурсі танців, виграна шахова партія або прибрана "на швидкість" кімната - але обов'язково має бути щось, до чого потрібно прагнути. Якщо немає мети – будь-яка гра втрачає сенс і в неї неможливо грати.
2) Бар'єри
Крім мети, існують також правила, яких необхідно дотримуватися. У шахах, наприклад, кожна фігура може ходити лише певним чином. Ви не можете піти турою по діагоналі або перестрибнути слоном через інші фігури на дошці.

Бар'єри обмежують способи, якими ми можемо досягти бажаного результату. Але без правил саме існування гри чи роботи неможливе.

Що вийде, якщо перед початком шахового поєдинку кожен гравець сам вирішуватиме, як ходять його фігури і скільки їх має бути на дошці? Якщо прибрати усі правила – буде хаос. Вони потрібні, щоб гра могла існувати.

Як створити команду,
яка втілить вашу мрію у реальність?
Безкоштовний майстер-клас: ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
*Тільки для власників бізнесу
3) Свобода

Якщо в грі дуже багато бар'єрів, вона перестає бути цікавою і в неї не хочеться грати. Тому, ще одним ключовим елементом є свобода. Вона дає можливість проявити ініціативу та творчо підійти до вирішення завдання. Наприклад, граючи в шахи, Ви самі вибираєте свою стратегію та вирішуєте, як ходити, щоб досягти мети.

Проте одна свобода без обмежень вбиває стан гри. Чи можлива, наприклад, гра у футбол, якщо не буде певної кількості учасників у командах? Чи, якщо на полі буде п'ять м'ячів замість одного? Щоб гра могла існувати, необхідний баланс між бар'єром і свободою.

Отже, ми з'ясували, що гра, по суті, складається з подолання труднощів на шляху до наміченої цілі. Вона, як і робота, вимагає від людини великих витрат часу та зусиль. Тож, чому люди отримують задоволення від гри, але не від роботи? Відповідь дуже проста: різниця між роботою та грою - у нашому ставленні до них.

Як Ви розумієте, що таке робота? Більшість людей вважають, що це дуже важливе та серйозне заняття, від якого багато чого залежить і в якому немає місця грі. А що таке гра? Зазвичай, це щось веселе, захоплююче та несерйозне, вірно? На відміну від роботи, гра завжди несерйозна. Як тільки гра починає бути серйозною справою, вона перестає бути грою.

Давайте розберемося, що це означає.


З самого дитинства нас вчать, що до важливих речей слід ставитися дуже серйозно. Потрібно серйозно ставитись до навчання у школі та інституті, інакше не вдасться знайти хорошу роботу. Необхідно серйозно підходити до роботи, щоб без помилок виконувати всі завдання, інакше з'явиться загроза звільнення.

Пам'ятайте, що зазвичай слідувало, якщо у Вас не виходило бути серйозним? Правильно, покарання. Тому, побоюючись покарання, людина стає серйозною. Серйозність завжди асоціюється зі страхом покарання. Люди бояться зробити помилку, знаючи, що за цим обов'язково піде щось погане. Мабуть, Ви помічали що, як правило, саме тому ймовірність помилитися значно зростає.


Уявіть: у людини добре виходить жонглювати, їй подобається цей процес і вона повністю цим захоплена. Іншими словами, вона грає і робить це несерйозно. А що буде, якщо Ви дасте їй 3 кришталевих кулі і скажете, що вони дуже цінні і за кожну розбиту кулю вона буде платити? Вона миттєво почне ставитись до цього серйозно і буде боятися зробити зайвий рух. Як Ви думаєте, як довго можна вдержати кулю?

Багато хто приймає серйозність за уважність, зосередженість та відповідальність. Насправді, це зовсім не те саме. У грі, яка є несерйозною за визначенням, обов'язково присутні всі ці якості. Якщо шахіст не буде уважним – він програє партію за 5 ходів. Якщо жонглер не буде зосереджений, то він просто не зможе зловити жодного предмета. Професійні танцюристи, наприклад, настільки відповідально підходять до танцю, що витрачають на тренування набагато більше восьми годин на день, щоб виконати трихвилинну програму

У творі “Віяло леді Віндермір” Оскар Уайльд написав: “Життя надто важливе, щоб міркувати про нього серйозно”. Практика показує, що те, наскільки серйозно ми ставимося до якогось заняття, перетворює її в наших очах або на гру, або на роботу. Навіть найцікавіша гра може стати важкою роботою, якщо ставитися до неї дуже серйозно.
Тому, якщо Ви хочете, щоб Ваші співробітники давали кращі результати і завжди були сповнені ентузіазму - перетворюйте Ваш бізнес на гру.
Як перетворити бізнес на гру
1. Виберіть бажану, високу, але досяжну мету

Філософ Л.Р.Хаббард визначив щастя як "подолання розпізнаваних перешкод на шляху до відомої та бажаної мети". Від безцільної дії люди втомлюються і сумують, бо вона не має сенсу. Будь-якій людині, щоб почуватися щасливою, необхідна мета, до якої вона прагне. Людям також важливо усвідомлювати значущість та цінність цієї мети, інакше вона не буде для них бажаною.
Обов'язково поясніть співробітникам мету Вашої компанії та її цінність. Ваша компанія допомагає людям вирішити їхні проблеми? Наприклад, Ви будуєте якісні будинки або постачаєте найкорисніші продукти харчування? Чудово! Переконайтеся, що Ваші співробітники знають про це, розуміють свою причетність до цього та відчувають важливість своєї діяльності.

У більшості випадків, людям неприємна будь-яка робота через те, що вони не розуміють, для чого вона потрібна. Якщо Ваші співробітники будуть відчувати, що, працюючи у Вас, вони роблять щось важливе, мета Вашої компанії стане і їхньою метою теж.

Пам'ятайте, що у грі має бути висока, але реально досягаєма мета.
Маленькі та легко досяжні цілі не запалюють: чемпіон світу з тенісу, граючи з новачком, не буде по-справжньому грати і віддаватися грі. Щоб людина хотіла щось робити, їй має бути цікаво досягати поставленої мети. А цікаво нам, зазвичай, у тих випадках, коли є якісь перешкоди на шляху до мети.

Занадто великі цілі сприймаються як нереальні та відбивають бажання їх досягати. Якщо у Вас багато грандіозних планів – розбийте їх на проміжні цілі та створіть цілу серію ігор. Це дозволить Вам завжди підтримувати ентузіазм працівників.
2. Внесіть елемент змагання

Чи берете Ви участь у яких-небудь турнірах або просто сперечаєтеся з друзями, хто швидше поставить туристичний намет - у грі завжди є змагання між суперниками. Цим вона і цікава. Вашим співробітникам буде набагато цікавіше перемогти команду суперників, ніж просто виконати поставлений план.

Тільки необхідно пам'ятати, що гра повинна сприяти згуртуванню колективу та наданню взаємодопомоги. Тому, щоб Ваші співробітники не намагалися виводити своїх суперників з ладу, краще влаштовувати змагання між різними змінами чи районними філіями компанії. Ще цікавіше змагатись з іншими компаніями. Таким чином, Ваш колектив завжди буде працювати як одна команда, щоб здобути перемогу.
3. Більше концентруйтеся на нагородах, а не на покараннях

Як Ви думаєте, чи зможе менеджер з продажу успішно провести важливу зустріч з клієнтом, якщо Ви заздалегідь скажете йому, що це дуже серйозна угода і її в жодному разі не можна упустити? Швидше за все, він буде напружений через страх помилитися і це точно позначиться на манері його спілкування.

Якщо у Вашій компанії постійно практикується система покарань, співробітники боятимуться помилятися. Страх перетворює гру на серйозну роботу та знижує продуктивність. Візьмемо будь-які спортивні змагання: на них завжди перемагає та команда, яка сконцентрована на самій грі, а не на боязні програшу. Щоб здобути перемогу, її спочатку потрібно відчути, а це неможливо зробити, коли людину сковує страх покарання.

Інша справа, коли співробітник знає, що його досягнення добре нагороджуватиметься. Тоді він робить все можливе для того, щоб досягти потрібного результату. Нагороджувати плюси завжди ефективніше, ніж карати за мінуси. Обговоріть із співробітниками, що було б цінним призом за успішне виконання поставлених завдань. Це не обов'язково має бути збільшення до зарплати. Багато працівників можуть вибрати, наприклад, колективний виїзд на природу. Цінною нагородою також часто є позитивна увага керівника.
4. Допустіть елемент непередбачуваності
Скажіть, що буде, якщо одна футбольна команда зможе повністю контролювати іншу? Або якщо шахіст контролюватиме фігури супротивника? Це все позбавить гру змагального елементу і зробить її абсолютно не цікавою. У грі обов'язково має бути якась непередбачуваність.

Це означає, що створюючи гру для компанії, Вам необхідно припустити, що в ній будуть неконтрольовані області. Створіть баланс між бар'єрами та свободами у грі. Встановіть основні контрольні точки. Наприклад, визначте показники продажів, які мають бути у Вашій компанії для її успішної діяльності. І якщо вони виконуються, не намагайтеся контролювати все інше. В іншому випадку всім буде відомо, як саме гра розвиватиметься, і чим вона закінчиться. І тоді це перестане бути грою.


Якщо Ви бачите, як можна використовувати ці рекомендації для того, щоб Ваші співробітники завжди працювали з ентузіазмом, ставте "лайк". Виникли додаткові питання щодо створення гри та мотивації персоналу? Вказуйте їх у коментарях – ми будемо раді відповісти на них!

Успіхів та процвітання!
Олексій Самойленко
Статьи по теме
Етапи найму, Введення в посаду, Ефективність керівника, Управління персоналом
Управління персоналом, Оцінка персоналу
Ефективність керівника, Управління персоналом
Ефективність керівника, Управління персоналом
© 2017-2022, Performia Україна.
Адреса: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-в
Дивіться нас на YouTube та читайте у соціальних мережах
Підписуйтесь на E-mail розсилку та отримуйте найновішу та найактуальнішу інформацію у сфері підбору персоналу
Способи оплати