Чим відрізняється мотивація працівників від стимулювання

Чим відрізняється мотивація працівників від стимулювання
Сьогодні існує безліч ідей та технологій з управління персоналом, які мають допомогти власнику бізнесу максимально ефективно керувати працівниками. Більшість з них визначає правильні методи мотивування персоналу. Практично кожен спеціаліст у сфері HR вважає особистим обов'язком поділитися своїми відкриттями у сфері мотивації та стимулювання працівників. І я помітив, що сьогодні багато людей стали плутати та підміняти ці поняття. Однак мотивація та стимулювання персоналу - це не одне й те саме.

Щоб зрозуміти, чим відрізняється мотивація від стимулювання, я пропоную подивитися на походження цих понять та їх початкове значення. Згідно зі словником, мотивація (від лат. "mōtus" - рух і "motivus" - рухливий) - це спонукальна причина якоїсь дії, основний привід до чогось. І тут мається на увазі спонукальна причина, яка походить від самої людини. Тобто те, що саме рухає людиною під час прийняття рішень: її світогляд, цінності, переконання.

Якщо розглядати сферу підбору персоналу , то ми говоримо про мотивацію людини маючи на увазі те, що спонукає її працювати саме у Вашій компанії, що їй важливо отримати від роботи для себе особисто. Філософ Л. Рон Хаббард сформулював та описав основні види "мотивації" людини як Шкалу спонукальних мотивів [Вона докладно описана мною у статті "Мотивація та її Особлива Важливість при Наймі" - прим.авт.].
Рівні мотивації
До найнижчих спонукальних мотивів відносяться гроші та особиста вигода. Люди, які перебувають на цих рівнях мотивації, приймають рішення, ґрунтуючись на тому, яку вигоду вони отримують особисто, зробивши щось. Вони обиратимуть місце роботи, виходячи з того, скільки грошей і додаткових благ зможуть отримати в цій компанії. Наприклад, зручне розташування, періодичність премій та пакет соціальних пільг, комфортне робоче місце, статусність компанії, можливість отримати навчання, тощо. Робітників, які приходять у компанію, будучи мотивованими грошима та особистою вигодою, не можна назвати надійними. Вони будь-якої миті можуть піти працювати в інше місце, де їм запропонують вигідніші умови, якщо Ви як керівник не здатні змінити точку зору цієї людини - це не просто, але можливо.

На вищому рівні мотивації перебуває особиста впевненість, тобто упевненість людини у її точці зору. Вивчаючи шкалу спонукальних мотивів, співзасновник та президент Перформії Володимир Сидоренко виділив рівні залученості. Людині може щиро подобатися її робота і справа, якою вона займається, тому вона намагається виконувати її максимально якісно та сумлінно. Людині може подобатися її керівник. Напевно, Ви знаєте випадки, коли працівники переходять з однієї компанії в іншу за керівником, з яким вони працювали, - це яскравий приклад людей, які перебувають на даному рівні мотивації. Ще працівникові може подобатися мета компанії. Якщо мета йому близька і він бачить її цінність, тоді робітник бажатиме працювати саме в цій компанії і докладатиме максимум зусиль для реалізації її мети.
Як створити команду,
яка втілить вашу мрію у реальність?
Безкоштовний майстер-клас: ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
*Тільки для власників бізнесу

Найвищим спонукальним мотивом є обов'язок. Люди, які знаходяться на цьому рівні, роблять щось тому, що вважають це своїм покликанням. Найчастіше такий рівень мотивації у людей викликають по-справжньому благородні справи чи соціальні проекти, що дозволяють покращити життя багатьох людей.
Рівень мотивації людини формується в залежності від того, чому вона надає першорядні цінності та значущості в житті.
Мотивація - це основний рушійний імпульс людини, що базується на його глибинних цінностях, ідеалах та переконаннях. Мотивація є аспектом особистості самої людини, частиною її світогляду.
Стимулювання персоналу
Тепер розглянемо, що таке стимулювання. Відповідно до словників, “стимул” - це спонукальна причина, поштовх; зацікавленість у скоєнні чогось. Спочатку слово "стимул" походить від латинського "stimulus" - так називалася гостра палиця, якою підганяли тварин
Тому, говорячи про стимулювання, ми маємо на увазі не внутрішні переконання людини, які мотивують її робити щось, а зовнішню силу, яка впливає на людину, спонукаючи її до дій.
Можна сказати, що стимулювання - це методи та інструменти, за допомогою яких оточення впливає на людину з метою:
1) примусити, змусити зробити щось;
2) або зацікавити і зробити так, щоб вона сама захотіла вжити певних дій.

Якщо розглядати це в контексті управління персоналом, то, як Ви думаєте, коли додаткове стимулювання трудової діяльності персоналу стає необхідним для успішної роботи компанії? Мій досвід показує, що зазвичай ми використовуємо стимулювання персоналу, коли бачимо, що робітники працюють без ентузіазму і не дають потрібних результатів. Іншими словами, коли у працівників немає мотивації якісно виконувати роботу та досягати в ній певних показників. Ми сподіваємось вплинути на мотивацію людей за допомогою різних стимулів. І тут велике значення має рівень мотивації, з яким працівник прийшов до Вашої компанії.

Люди, які мотивовані лише грошима та особистою вигодою, здебільшого хочуть отримати якісь блага перед тим, як вони будуть щось робити для компанії. І щоб домогтися від таких людей потрібних результатів роботи, керівнику, зазвичай, потрібно вдаватися до матеріальних методів стимулювання: запроваджувати різні системи грошових заохочень, виплачувати додаткові премії, покращувати робочі місця працівників та купувати обладнання за останнім словом техніки тощо. Якщо Вашими працівниками рухає бажання отримати особисту вигоду, то нематеріальне стимулювання персоналу – наприклад, перспектива кар'єрного зростання, навчання, статусність компанії – також може бути ефективним інструментом, яке буде спонукати їх виконувати поставлені завдання.

Чим вище рівень мотивації людини, тим важливіше їй відчувати, що робота, яку вона робить, є важливою та цінною для компанії та суспільства. Якщо у Вас працюють люди, які поділяють цілі Вашої компанії і щиро люблять свою роботу, то Ви можете спонукати їх домогтися потрібних результатів, використовуючи моральне стимулювання персоналу, яке включає щирі підтвердження того, що працівники добре зробили свою роботу, подяку і похвалу за досягнуті ними результати, і навіть опис того, яку користь вони принесуть компанії, виконавши те чи інше доручення.

Я хочу поділитися з Вами ще одним відкриттям, яке зробив щодо стимулювання. Щоб краще розуміти те, про що далі буде написано, я дуже рекомендую Вам прочитати мою статтю “Ефективний інструмент для розуміння людей”. У ній я писав про основні емоційні тони, властиві людині. Тон означає емоційний стан, який впливає на характер поведінки. А емоції – це наш вияв почуттів. Зазвичай, протягом дня ми відчуваємо безліч емоцій: радіємо гарній погоді; дратуємось, якщо доводиться довго стояти в пробці; веселимося, коли чуємо вдалий жарт; нудьгуємо, коли спілкуємося з нецікавим нам співрозмовником, і так далі. Але при цьому кожній людині ще притаманний “хронічний емоційний тон”, той, у якому вона найчастіше перебуває, до якого постійно повертається.

Як Ви знаєте, емоції мають дуже багато відтінків. Л.Рон Хаббард описав найбільш основні у Шкалі емоційних тонів, яку я докладно розглядав у минулій статті. Можна сказати, що існують "низькі" емоційні тони - наприклад, апатія, горе, страх, гнів - коли вся увага людини спрямована на себе і в основному сконцентрована на проблемах, які її оточують, пережитих втратах і неприємностях, а також на можливих загрозах. І є “високі” емоційні тони - інтерес, радість - коли увага людини більшою мірою спрямовано на навколишній світ, яка дозволяє їй правильно аналізувати різні життєві ситуації та приймати вірні рішення.

Розмірковуючи про мотивацію та стимулювання персоналу, я дійшов висновку, що чим вище людина за тоном, тим вільніше вона себе відчуває і тим краще вона розуміє, що саме хоче від життя, що для неї по-справжньому важливо та цікаво. Тому люди, які перебувають високо за тоном, зазвичай найчастіше перебувають у вищих рівнях мотивації. Як у відомій пісні Юрія Левітанського “Кожен вибирає по собі”, вони самостійно визначають свої цілі та обирають свій шлях, виходячи з того, що для них справді цінно. І зазвичай, коли людина знаходиться на високому рівні мотивації, їй не потрібен ніякий додатковий стимул, щоб діяти. Згадайте себе, коли Ви робите щось справді для Вас важливе. У таких випадках сама ідея про досягнення поставленої мети начебто "заряджає" Вас і надає сили долати всі перешкоди на шляху до її здійснення. Стимулювання праці стає необхідним, коли людина не має сильної мотивації і мети, яка по-справжньому надихає її, тоді вона потребує стимулів, щоб діяти.


Чим нижче людина знаходиться за шкалою тонів, тим більше вона потребує стимулювання. Одна з причин цього полягає в тому, що увага людини, якій притаманний низький емоційний тон, настільки сконцентрована на проблемах і переживаннях, що їй важко по-справжньому побачити навколишній світ і правильно оцінити виниклі ситуації. Тому вона потребує зовнішніх орієнтирів того, куди йти і чого досягати, потребує зовнішніх стимулів, які спонукали б її досягати якихось цілей.
Наймаючи людей, які перебувають на низькому рівні мотивації або мають низький емоційний тон, Вам потрібно бути готовими до того, що Ваші працівники не досягатимуть потрібних результатів без постійного додаткового стимулювання.
Тому я рекомендую звертати увагу на рівень мотивації та хронічний емоційний тон людини при підборі персоналу. Ці фактори можуть допомогти Вам знизити ризики в наймі та знайти людей, які щиро бажають приносити користь Вашій компанії!

Бажаю, щоб у Вас завжди була мотивація до дій і щоб вона орієнтувала Вас до успіху.

Олексій Самойленко
Генеральний директор компанії "Перформія Україна"
Статті на тему
Ефективність керівника, Управління персоналом, Залучення персоналу
Ефективність керівника, Управління персоналом
Ефективність керівника, Управління персоналом, Залучення персоналу
Ефективність керівника, Управління персоналом
© 2017-2022, Performia Україна.
Адреса: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-в
Дивіться нас на YouTube та читайте у соціальних мережах
Підписуйтесь на E-mail розсилку та отримуйте найновішу та найактуальнішу інформацію у сфері підбору персоналу
Способи оплати