Як утримати цінного співробітника

Як утримати цінного співробітника
Засновник компанії “SAS Institute” Джеймс Гуднайт казав: “Кожен вечір 95 відсотків усіх активів моєї компанії роз'їжджаються на машинах додому. Моє завдання - створити такі умови праці, щоб наступного ранку у всіх цих людей виникло бажання повернутися назад”. Як і всі найуспішніші керівники, він вважав, що саме люди є головним активом будь-якого бізнесу. І він мав рацію. Адже саме від Вашої компанії залежить швидкість розвитку Вашого бізнесу. Тому дуже важливо, щоб співробітники, які дійсно приносять користь компанії, хотіли працювати в ній якомога довше.

Багато керівників запитують нас, як утримати цінного співробітника, який вирішив піти з компанії. Наш досвід показує, що після того, як співробітник вирішив звільнитися, його рішення вже важко змінити. Значно простіше та ефективніше спочатку вплинути на причини, які викликають у працівників бажання знайти інше місце роботи. У цій статті я хочу розглянути, що може зробити керівник, щоб у цінних співробітників не виникало думок про звільнення з компанії.

ПОРАДА №1
Обговорюйте зі співробітниками перспективи їх розвитку у компанії
Багато толкових співробітників йдуть з компанії через те, що вони не бачать перспективи свого розвитку в ній. Щоб продуктивні люди хотіли тривалий час працювати в компанії, їм необхідно розуміти, що вони робитимуть у цій компанії через 5 або 10 років, яких вершин вони зможуть у ній досягти. Якщо співробітник не матиме розуміння того, які у нього є можливості для свого зростання в цій компанії, він не захоче пов'язувати з нею своє майбутнє.

Як правило, дивлячись на толкового співробітника, який приносить багато користі, керівники завжди продумують його розвиток у компанії. І вони можуть не обговорювати можливі перспективи зростання із самим співробітником лише тому, що вважають це надто очевидним. Ми хочемо звернути Вашу увагу на те, що сам співробітник часто може не здогадуватися про те, що в майбутньому Ви плануєте підвищувати його на посаді. Тому обов'язково обговорюйте з ефективними співробітниками варіанти їх розвитку та зростання у Вашій компанії, доки вони не вирішили знайти компанію з більшим кращими перспективами.
ПОРАДА №2
Намагайтеся завлікти співробітників цілями компанії
Дуже вірно зауважив Стів Джобс: “Ваша робота заповнить більшу частину життя і єдиний спосіб залишатися задоволеним – робити те, що Ви вважаєте великою справою”. Щоб співробітники були справді залучені до роботи, вони повинні не тільки знати цілі компанії, але й вважати їх гідними та прикладати зусилля для реалізації. Працівники, які не знають цілей компанії чи не поділяють їх, не будуть по-справжньому частиною компанії. Саме переконаність у важливості цілей компанії формує у співробітників бажання докладати максимум зусиль для розвитку компанії. На працівників, яких не цікавлять цілі компанії, ніколи не можна буде впевнено покластися. Вони з легкістю можуть піти до конкурентів, якщо отримають від них вигідну пропозицію.


19-е Щорічне опитування 1409 керівників найбільших корпорацій у 83 країнах світу від компанії PricewaterhouseCoopers виявив, що найкращі фахівці своєї області прагнуть працювати тільки в тих компаніях, цілі яких викликають їх інтерес. Продуктивний співробітник може пов'язати своє майбутнє з Вашою компанією тільки в тому випадку, якщо він розділятиме її цілі. Тому обов'язково пояснюйте працівникам цілі компанії та їх значущість. Чим краще Вам вдасться захопити персонал цілями Вашої компанії, тим сильніше вони будуть хотіти працювати в ній та сприяти її розвитку.
Як створити команду,
яка втілить вашу мрію у реальність?
Безкоштовний майстер-клас: ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
*Тільки для власників бізнесу
ПОРАДА №3
Пояснюйте співробітникам значимість продукту їхньої роботи
Враховуйте, що навіть якщо Ви найняли співробітників, які тепер працюють з повною віддачею, їхню залученість і запал до роботи необхідно постійно підтримувати. Якщо людина не відчуває, що робить щось важливе і не розуміє значущість своєї роботи - то незабаром ця робота стає йому неприємна. І у найпродуктивніших людей з часом зникає інтерес до роботи, якщо вони не бачать її цінність. Щоб людина отримувала від роботи задоволення, їй потрібно усвідомлювати її важливість та значущість для компанії.


Насправді, успішність усієї компанії залежить від якості роботи кожного її співробітника. Тому незалежно від того, яку посаду обіймає працівник, якісний результат його роботи допомагає компанії розвиватися. Ми рекомендуємо Вам виділити час, щоб роз'яснити кожному співробітнику, яку цінність представляє для компанії продукт їхньої роботи. Якщо Ваш персонал не матиме цього розуміння, Вам незабаром доведеться витрачати час на пошук нових співробітників, оскільки продуктивні люди не будуть тривалий час займатися діяльністю, яка на їхню думку, не має цінності.
ПОРАДА №4
Створіть справедливу систему оплати праці
Недостатня оплата праці є однією з найпоширеніших причин звільнення працівників. Мало хто захоче довго працювати в компанії, в якій його праця не оцінюється належним чином. Більшість співробітників порівнюють рівень своєї заробітної плати з тим, скільки за свою роботу отримують аналогічні фахівці в інших компаніях. Тому ми рекомендуємо Вам регулярно моніторити ринок заробітної плати та стежити за тим, щоб зарплата у Вашій компанії могла відповідати існуючим тенденціям. Якщо Ви бачите, що за мірками ринку, заробітну плату у Вашій компанії не можна назвати високою, ми радимо знайти способи, якими Ви зможете компенсувати це. Наприклад, створіть у компанії систему навчання, яка дозволить Вашим співробітникам набути нових професійних навичок. Або розробіть систему корпоративних знижок на товари та послуги Вашої компанії

Найкращим варіантом буде створити в компанії таку систему праці, щоб рівень зарплати працівників залежав від результатів їх роботи. При цьому бажано прояснити співробітникам, як формується заробітна ставка в компанії і як вони можуть вплинути на розмір своєї зарплати. Коли вони бачать, що обсяг їхньої заробітної плати може залежати від їх результатів праці, співробітники починають працювати з більшою віддачею і досягати ще більших результатів роботи, таким чином, приносячи компанії ще більше користі. Продуктивних людей зазвичай дуже тішить те, що вони можуть впливати на рівень власної заробітної плати. Вони з більшим бажанням працюватимуть у компанії, де результати їхньої роботи враховуватимуться при формуванні зарплати, ніж там, де вони отримуватимуть фіксований оклад, незалежно від кількості їх досягнень.
ПОРАДА №5
Відзначаємо досягнення працівників
Багато керівників неусвідомлено знищують у своїх співробітників бажання працювати, коли вони не відзначають їх досягнення. Людям важливо отримати підтвердження того, що вони зробили щось правильно, що вони принесли своїми діями користь компанії. Засновник мереж магазинів “Wal-Mart” Сем Волтон говорив: “Високо цінуйте все, що роблять ваші співробітники. Ніщо не замінить кількох щирих слів похвали, вимовлених вчасно. Вони обійдуться вам задарма, а людині принесуть цілий скарб”. І він абсолютно правий. Визнання та похвалу досягнень співробітників можна порівняти з підзарядкою, яка надає їм сил для того, щоб долати перешкоди на шляху до мети та досягати значних результатів у своїй роботі.

Коли Ви відзначаєте успішні результати співробітників, хвалите їх і висловлюєте подяку за добре зроблену роботу. Так Ви викликаєте в них бажання працювати ще краще і приносити компанії користь. У цей момент співробітники відчувають, що вони роблять щось значуще для компанії та їх внесок у її розвиток оцінюється за нагородами. А якщо Ви ігноруєте успіхи персоналу, то незабаром у них зникає бажання добиватися більш високих результатів роботи, тому що вони розуміють, що ці успіхи не будуть помічені. В результаті цього, рівень залученості співробітників у роботу значно знижується і це може призвести до того, що у них виникне бажання піти з компанії, де їх досягнення не помічаються.
ПОРАДА №6
Створіть систему навчання персоналу
Часто хороші співробітники йдуть із компанії через відсутність можливості розвитку як спеціаліста у своїй галузі. Створивши систему навчання персоналу в компанії або регулярно відправляючи співробітників на навчання, Ви надасте їм можливість удосконалювати свої професійні навички та набувати нових здібностей. Правильне навчання підвищує потенціал співробітників, у результаті чого в них виходить швидше вирішувати робочі завдання та досягати ще більше успішних результатів у роботі. Коли співробітники набувають нових умінь, які дозволяють їм ще краще і ефективніше виконувати свою роботу, вони стають більш залученими. Тому в компанії, де існує система навчання персоналу, набагато більше шансів утримати хороших працівників, ніж у фірмі, в якій не прийнято навчати співробітників.

ПОРАДА №7
Виділяйте час для спілкування з персоналом
Більшість помилок в управлінні є наслідком нестачі особистого спілкування керівника із співробітниками. За даними дослідження компанії Edelman, 81% працівників очікують від свого керівника живого спілкування. Саме живе спілкування першої особи з персоналом формує довіру працівників до неї. А ступінь довіри до керівника впливає на рівень залученості персоналу. Коли співробітники довіряють керівнику компанії, у них зміцнюється впевненість у майбутньому розвитку та надійності своєї компанії. Тому вони планують працювати в ній тривалий час і готові рекомендувати свою компанію як роботодавець своїм друзям та знайомим. Якщо керівник мало спілкується зі співробітниками, у них знижується довіра до нього та зникає розуміння того, до яких цілей рухається компанія. Крім того, коли керівник мало спілкується з співробітниками, то вони починають почуватися менш значущими та цінними для компанії. І це може стати приводом для звільнення цінних співробітників.

Якщо Ви хочете, щоб співробітники, які приносять Вашій компанії користь, працювали у Вас якнайдовше, регулярно виділяйте час для спілкування з ними. Зробіть так, щоб у продуктивних співробітників була можливість обговорити з Вами якісь питання та висловити свої пропозиції щодо покращення процесу роботи. Спілкування з персоналом дасть Вам розуміння того, як ідуть справи в компанії і дозволить отримати цінні ідеї про те, як поліпшити роботу і підвищити якість сервісу. Адже співробітники, які працюють з Вашими клієнтами, найкраще знають, що може завадити їм максимально якісно обслуговувати клієнтів і як це можна виправити. Часто спілкуючись з персоналом, Ви зможете вчасно помітити проблеми, які можуть призвести до звільнення продуктивних співробітників і вплинути на ситуацію.


Спілкування також є необхідним і у випадку, коли співробітник уже прийшов до Вас із заявою про звільнення. У цій ситуації ми рекомендуємо Вам поспілкуватися з ним та з'ясувати, що саме стало причиною його звільнення. Попросіть працівника розповісти Вам, що принесло йому незручності під час роботи або викликало небажання працювати у Вашій компанії. Можливо, у Вас получиться вжити потрібних заходів і вирішити проблему, через яку він хоче піти. Але навіть якщо Вам не вдасться змінити рішення співробітника піти з компанії, у розмові з ним Ви можете почути цінну пораду, яка дозволить Вам зробити умови роботи більш комфортними та запобігти звільненню інших цінних співробітників.

Успіхів Вам у бізнесі!

Олексій Самойленко
Генеральний директор компанії "Перформія Україна"

Статті на тему
Ефективність керівника, Управління персоналом
Ефективність керівника, Управління персоналом, Мотивація
Ефективність керівника
Ефективність керівника, Управління персоналом
© 2017-2022, Performia Україна.
Адреса: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-в
Дивіться нас на YouTube та читайте у соціальних мережах
Підписуйтесь на E-mail розсилку та отримуйте найновішу та найактуальнішу інформацію у сфері підбору персоналу
Способи оплати