Оцінка Ефективності Роботи Персоналу: для чого і як це робити

Якщо перефразувати знамениту цитату Еріха Ремарка "У темні часи добре видно світлих людей", можна впевнено сказати: у важкі часи добре видно успішні бізнеси. Сьогодні це особливо помітно.

За час роботи "Перформії" ми взаємодіяли з тисячами підприємств - від маленьких фірм до міжнародних мережевих компаній - і можемо стверджувати, що успіх організації визначають люди, які там працюють.

Отже, що ж потрібно робити керівнику для успішного розвитку компанії?
По-перше, найняти людей, які дійсно здатні приносити користь компанії, а, по-друге, допомогти їм максимально розвинути та реалізувати свій потенціал на їхніх посадах. Для цього Вам необхідно чітко бачити проблемні області в роботі співробітників, знати їхні недоліки, їхні сильні сторони та можливі зони зростання. У цьому Вам може допомогти такий інструмент як оцінювання персоналу.


Чому Вам потрібна система оцінки персоналу?
Впровадження системи оцінки ефективності роботи персоналу - це найважливіший крок у розвитку підприємства. Без неї Ви не зможете зрозуміти, чи справді Ваші співробітники приносять компанії користь, у яких моментах їм бракує компетентності або знань, і як Ви можете їх посилити. А це розуміння є фундаментом, який лежить в основі того, щоб управляти персоналом з максимальною ефективністю та розробити стратегію розвитку Вашої компанії.

Ми впевнені, що керівник може робити правильні висновки з приводу ефективності співробітників, тільки якщо у нього є можливість подивитися на конкретні результати їхньої роботи. В іншому разі, Ви будете змушені оцінювати продуктивність персоналу інтуїтивно, ґрунтуючись на своїх враженнях і здогадках. Але в цьому випадку може страждати об'єктивність і правильність оцінки. І тут виникає велика ймовірність допустити помилку, яка буде дуже дорого коштувати Вашій компанії.

Наприклад, Ви дивитесь на співробітника, і бачите, що він постійно чимось зайнятий і завантажений якимись завданнями. А ще він ввічливий, доброзичливий і справляє враження людини, яка відповідально підходить до своєї справи. І багато керівників думають у такому разі, що якщо працівник увесь день щось робить, значить він приносить компанії багато користі. А насправді це може бути працівник, який просто справляє гарне враження активної роботи, але при цьому не робить для компанії нічого корисного. Або це може бути людина, яка робить багато помилок у своїй роботі, і вона постійно зайнята чимось із тієї причини, що їй весь час доводиться все переробляти.

Є ще один нюанс, про який варто пам'ятати: можлива суб'єктивність оцінки. Найчастіше на думку керівника впливає його власний настрій, а також уміння співробітника подобатися іншим людям і справляти на них позитивне враження. У результаті люди, які не приносять користі компанії, але добре "пускають пил у вічі", можуть отримувати від керівників похвалу, різні бонуси і премії. Натомість по-справжньому продуктивні працівники, які не вміють гарно подавати себе чи підлещуватися до начальства, будуть отримувати мінімальну зарплату.

Повірте, це неминуче призведе до демотивації персоналу і викличе у цінних співробітників бажання знайти іншу роботу. Якщо не хочете втрачати продуктивних людей, ми рекомендуємо Вам знайти об'єктивний спосіб оцінки їхньої роботи.

Як створити команду,
яка втілить вашу мрію у реальність?
Безкоштовний майстер-клас: ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
*Тільки для власників бізнесу

Оцінка персоналу підприємства: який метод обрати?
Є різні технології проведення оцінки ефективності співробітників. Багато компаній використовують метод "360 градусів", коли компетентність і особисті якості працівника оцінюють усі співробітники фірми, які з ним взаємодіють, а іноді ще й зовнішні постачальники або партнери. Так можна успішно виявити те, яких помилок людина робить у своїй роботі, і наскільки добре вона взаємодіє з іншими людьми в професійній сфері.

Ще один популярний спосіб оцінки співробітників називається "ассессмент-центр" [від англійського слова "assessment" - оцінка]. Він передбачає участь співробітників у ділових іграх, де їм потрібно розв'язати певні робочі проблеми і досягти визначеної мети. Наприклад, підписати договір із компанією-партнером або запустити в роботу новий проєкт. Запрошені експерти спостерігають за співробітниками й оцінюють їхній стиль вирішення проблем, а також здатність досягти поставленої мети.

Ці методи оцінки можуть дати Вам багато інсайтів з приводу особистісних якостей співробітників, їхньої поведінки в проблемних ситуаціях і вміння взаємодіяти з іншими людьми. Але, по-перше, вони теж є досить суб'єктивними, бо багато в чому залежать від особистості того, хто виносить судження, а також здатності співробітника подобатися іншим людям і справляти гарне враження.


А по-друге, вони не показують того, що є найголовнішим - продуктивність людини, тобто її здатність досягати потрібних результатів роботи, незважаючи на виникаючі перешкоди. Але ж саме ця здатність і визначає цінність працівників для Вашого бізнесу.

Тому що і продуктивність, і прибуток Вашої компанії базується на тому, які результати виробляє кожен окремий співробітник Вашого підприємства на своєму робочому місці.

У "Перформії" ми вживаємо таке визначення як "продукт", тобто очікуваний кінцевий результат діяльності. Наприклад, у роботі пекаря продуктом є свіжоспечені смачні булочки. У роботі прибиральниці - чистий, доглянутий офіс.

З нашої точки зору ефективність роботи співробітника визначається тим, чи виробляє він на своїй посаді продукт, якого Ви від нього очікуєте. Тому ми рекомендуємо використовувати такий метод оцінки роботи персоналу як статистика. Вона показує зміну (підйом або падіння) кількості будь-чого за певний проміжок часу.

Що ми вимірюємо за допомогою статистики? Кількість продукту, яку співробітник виробляє на посаді, за той проміжок часу, який необхідний керівнику для розуміння ефективності його роботи. Для своєчасного виявлення можливих проблем у роботі співробітників, краще робити щотижневі перевірки показників їхньої роботи.


Розглянемо це на прикладі роботи офіс-менеджера. За день він виконує дуже багато завдань і досягає певних результатів роботи, з яких у підсумку і складається кінцевий продукт усієї його діяльності. Результатами роботи офіс-менеджера за день можуть бути відповіді на дзвінки, задоволені клієнти, закуплена канцелярія або придбані квитки для поїздки керівника. Залежно від складності виконаного завдання, ми присвоюємо йому певну кількість балів. Наприкінці тижня ці бали підсумовуються, і ми підсумовуємо досягнуті за цей час результати.

Порівнюючи показники роботи співробітника за кожен тиждень, Ви зможете побачити динаміку його продуктивності та зрозуміти, чи приносить він компанії реальну користь. Метод статистики допомагає Вам забезпечити прозорість і чіткість оцінки персоналу і дає Вам об'єктивні критерії для визначення їхньої продуктивності.

Рекомендації щодо впровадження системи оцінки персоналу
Будь-які зміни такого рівня в компанії - це завжди командні зусилля. Ідеї керівника щодо впровадження оцінки персоналу повинні обов'язково підтримуватися ТОПами і менеджерами середньої ланки. Коли доносять ці нововведення співробітникам, усі керівники компанії мають діяти як єдине ціле. В іншому разі у Ваших ідей просто не буде шансів втілитися в життя.

Тому я рекомендую спочатку донести топменеджерам і керівникам усіх рівнів важливість і цінність майбутніх нововведень. Вам потрібно пояснити їм, як оцінка ефективності персоналу допоможе розвитку компанії. А також детально прописати, що, як і для чого Ви будете це впроваджувати. Наприклад, має бути чітко прописаний продукт роботи людини на кожній посаді й те, за якими критеріями він вимірюватиметься й оцінюватиметься.


Наша практика показує, що продуктивні співробітники люблять подібну систему оцінки. Коли вони розуміють, що їхні досягнення помічають і винагороджують, у них з'являється мотивація та ентузіазм до роботи. Вони самі починають вигадувати способи вдосконалення своїх показників і таким чином приносять компанії ще більше користі. Як правило, якщо співробітник негативно ставиться до впровадження оцінки ефективності персоналу - значить, у нього дуже мало (або взагалі немає) значущих результатів роботи. Такі працівники стопорять компанію і заважають її розвитку, тому Вам слід максимально швидко виявити їх і вжити відповідних заходів.

Бажаю, щоб оцінка ефективності роботи співробітників допомогла Вам перетворити управління персоналом з головного болю на успішний ресурс для розвитку Вашого бізнесу!

Олексій Самойленко

Статті на тему
Ефективність керівника, Управління персоналом, Оцінка персоналу, Залучення персоналу
Оцінка персоналу, Помилки в наймані, Пошук персоналу
Управління персоналом, Оцінка персоналу
Продуктивність, Оцінка персоналу, Особисті якості, Мотивація, Пошук персоналу, Професійні знання, Фактори найму
© 2017-2022, Performia Україна.
Адреса: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-в
Дивіться нас на YouTube та читайте у соціальних мережах
Підписуйтесь на E-mail розсилку та отримуйте найновішу та найактуальнішу інформацію у сфері підбору персоналу
Способи оплати