Ефективний Інструмент Для Розуміння Людей

Ефективний Інструмент Для Розуміння Людей
Що для Вас означає добре жити? Відповідаючи це питання, люди виділяють кілька найважливіших чинників, які визначають якість життя. Ми щасливі і задоволені життям, коли у нас є міцне здоров'я, щаслива сім'я, добрі стосунки з людьми і достаток, коли ми займаємось улюбленою справою та досягаємо в ній успіху. Також, усім нам важливо відчувати і бачити хороше ставлення до себе з боку людей, з якими спілкуємося, та суспільства, в якому ми живемо. Тому ми часто запитуємо себе, як ми можемо цього досягти.

Практика показує, що ставлення оточуючих до нас залежить насамперед від нас. Те, що ми робимо і як ми чинимо по відношенню до інших людей, визначає те, що ми отримаємо від них у відповідь. Уявіть, наприклад, що хтось вийде надвір і почне кидатися в людей камінням. Що відбуватиметься? Навколишні будуть чинити з ним також, і незабаром у цю людину теж прилетить камінь. А якщо людина посміхатиметься перехожим, то незабаром їй усміхатимуться у відповідь. Найвірніший спосіб отримати від інших людей хороше відношення – самим почати робити щось хороше для них. Люди, які роблять щось для інших, отримують у відповідь дружелюбне ставлення з боку суспільства набагато частіше, ніж ті, хто намагається лише брати щось від інших, нічого не даючи натомість. Тому людині бажано формувати своє оточення з людей, які не лише хочуть отримати щось хороше, а й готові робити щось для інших. Розглянемо як це можна зробити.


Філософ 20 століття Л.Рон Хаббард створив унікальний інструмент, який допомагає краще розуміти людей - шкалу емоційних тонів. Емоції – це те, як ми виявляємо почуття. Тон означає відтінок чи характер поведінки. Шкала - це ряд величин або цифр, що показує рівень зміни чогось. Шкала термометра, наприклад, показує, як змінюється температура: падає вона чи піднімається. А шкала емоційних тонів відображає зміну емоцій людини. Ми всі зазвичай відчуваємо багато емоцій протягом дня. Але спостереження Рона Хаббарда показали, що кожній людині, все ж таки, притаманний певний емоційний тон, в якому він найчастіше перебуває. Він назвав його "хронічним" емоційним тоном людини. Емоційний тон людини багато в чому визначає особливості її поведінки. Знаючи, в якому тоні найчастіше знаходиться людина, можна передбачити, як вона буде надходити і який вплив вона надаватиме на своє оточення.

Як шкала емоційних тонів може бути застосована у бізнесі? Засновник корпорації “Sony” Акіо Моріта дуже вірно помітив: “Які б Ви не були хороші чи щасливі, і які б Ви не були розумні чи спритні, Ваша справа та її доля перебувають у руках тих людей, яких Ви наймете”. Тому для розвитку компанії необхідно наймати лише тих, хто справді буде приносити їй користь. А для цього треба добре розумітися на людях. Емоційний тон людини показує, наскільки вона правдива і наполеглива у досягненні цілей, чи може вона вступати в спілкування і досягати порозуміння з іншими людьми. Знаючи емоційний тон кандидата, Ви зможете зрозуміти, які труднощі та проблеми можуть прийти разом із цією людиною у Вашу компанію, і до чого Вам потрібно бути готовим, запрошуючи її на роботу.

Як створити команду,
яка втілить вашу мрію у реальність?
Безкоштовний майстер-клас: ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
*Тільки для власників бізнесу
Приклад частини Шкали емоційних тонів. Кожна емоція має своє числове значення у цій таблиці.

 • 4,0 Ентузіазм
 • 3,5 Веселощі, радість
 • 3,3 Сильний інтерес
 • 3,0 Консерватизм
 • 2,5 Нудьга
 • 2,0 Антагонізм
 • 1,5 Гнів
 • 1,1 Прихована ворожість
 • 1,0 Страх
 • 0,5 Горе
 • 0,05 Апатія
 • 0,0 Смерть
Емоції мають безліч відтінків. У цій статті ми поговоримо про найголовніші з них. Ми будемо рухатися знизу догори за шкалою емоційних тонів.
Тон 0,0 Смерть - коли людина мертва, вона не має емоцій, це найнижчий рівень тієї частини Шкали тонів, яку ми розглянемо в цій статті.

Одним із найнижчих тонів є 0,05 Апатія. Людина, яка знаходиться в цьому тоні, повністю відсторонена від життя, її ніби немає. Як правило, це означає, що людина колись зазнала повної поразки щодо всіх її бажань і цілей, і тепер вона перебуває в стані абсолютної байдужості до всього. Людина в апатії вже ні за що не бореться, вона не робить жодних спроб виправити ситуацію і вирішити існуючі проблеми. Цей тон не сприяє виживанню людини у довгостроковій перспективі.

Трохи вище за апатію знаходиться тон 0,5 Горе. Горе завжди пов'язане зі втратою, людина переживає втрату чи загрозу майбутньої втрати, і саме на цьому сконцентрована вся її увага. Тому в цьому тоні людина теж відірвана від реальності. Вона не бачить нічого крім свого горя, вона часто шукає співчуття і намагається викликати в інших людей до себе жалість.

На шкалі тонів знаходиться 1,0 Страх. Перебуваючи в цьому тоні, людина постійно відчуває жах і боїться того, що їй доведеться зіткнутися з чимось страшним. Тому вона усіляко намагається позбутися будь-якого джерела небезпеки. Щоб убезпечити себе, людина, яка перебуває у тоні страху, постійно бреше. Вона не може розумно діяти. Тому людина в страху не протистоятиме якимось перешкодам і не буде справлятися з проблемами, а воліє просто втекти від них.


Дуже близько до страху є дуже небезпечний емоційний тон 1,1 Прихована ворожість. Перебуваючи в цьому тоні, людина ще дуже близька до страху і вона боїться, при цьому вона відчуває ненависть або сильну неприязнь до когось або чогось. Але вона ще дуже боїться і вважає, що інші люди становлять для неї небезпеку. Через це вона не може відкрито їх атакувати або висловлювати свою неприязнь, щоб не викликати до себе чийсь гнів. Тому вона приховує свої справжні почуття і намагається убезпечити себе, діючи з-під тиша.

Людина в тоні прихованої ворожості часто "носить маску" друга чи доброзичливця. ЇЇ поведінка виглядає доброзичливою, але при цьому вона намагається зробити інших людей слабшим і зменшити їх вплив за допомогою всіляких підколів та єхидних зауважень. Людина в цьому тоні також часто говорить компліменти, за якими ховається критика або глумління. Наприклад, вона може похвалити Вашу нову зачіску і відразу помітити, що подібні зачіски були в моді років сорок тому. Або ж захопитися Вашим вбранням і відразу згадати про те, що днями бачила такий самий у секонд-хенді. Люди, які перебувають у тоні прихованої ворожості, є постійними творцями проблем та провокаторами сварок, тому неприємно і навіть небезпечно перебувати у їх оточенні.

Вище на шкалі тонів знаходиться тон 1,5 Гнів. У порівнянні з прихованою ворожістю це досить "чесний" та прямий тон. Перебуваючи у гніві, людина діє відкрито, вона прямо висловлює свою агресію чи неприйняття чогось. Зазвичай людина, яка перебуває у гніві, не може чинити розумно. Вона часто не бачить відмінностей між справжнім джерелом її неприємностей та іншим оточенням. Тому дуже часто вона обирає не ту боксерську грушу для прояву свого невдоволення. Наприклад, подружжя посварившись один з одним, часто зганяє свій гнів на особистих речах або предметах інтер'єру: вони розбивають посуд, зі злістю стукають по столу, перевертають стільці. Також часто можна зустріти випадки, коли хтось із батьків зганяє свій гнів на дітях, хоча насправді він сердиться на свого керівника. Важливо розуміти, що людина в гніві не чує логічних аргументів, пояснити їй щось у той час, поки вона гнівається, практично неможливо. Тому люди, які перебувають у гніві, також часто є джерелом проблем.


Описані раніше емоційні тони не сприяють виживанню людини у довгостроковій перспективі. Люди, які знаходяться у низьких тонах, майже позбавлені розумності, тобто вони не здатні бачити розбіжності, подібності і тотожності. Це тому, що їх увага як би “знаходиться всередині” них. Тобто вони звертають увагу на себе і концентруються лише на пережитих ними втратах і неприємностях, а також на можливих загрозах. Але для того, щоб людина могла приймати правильні рішення і досягати успіху в будь-якій галузі, їй необхідно дивитися на життєві ситуації та аналізувати їх, а значить звертати увагу не на себе, а на навколишній світ, тобто назовні.
Тому люди, що перебувають у низьких тонах і звертають увагу всередину, не можуть правильно оцінювати життєві ситуації та вибирати дії, які будуть найбільш ефективними в них. Через їхню нездатність знаходити рішення, люди в низьких емоційних тонах зазнають невдач і поразок. Чим вище емоційний тон людини, тим більше уваги вона здатна звернути назовні і тим більше в ній розумності. Отже, тим більше у неї шансів приймати вірні рішення та досягати успіху в будь-якій галузі.

Прикордонним, між низьким та більш вищим, тонами є тон 2,0 Антагонізм. Це тон непримиренної суперечності. Перебуваючи в ньому, людина ні з чим не погоджується, вона постійно висловлює свою незгоду та протиріччя. Люди, які перебувають в антагонізмі, іноді діють нерозумно і створюють проблеми, але при цьому вони здатні робити творчі дії та приносити користь. Мудрий керівник, наприклад, знаючи, що його співробітники перебувають у тоні антагонізму, може добитися від них потрібних результатів, якщо запропонує їм робити щось прямо протилежне тому, що потрібно.

Більш високим тоном є 2,5 Нудьга. Увага людини в цьому емоційному тоні вже не концентрується тільки на ній самій, але при цьому вона ще не спрямована на щось у зовнішньому світі. У неї ще немає якихось цілей чи мети. Намагаючись вийти зі стану нудьги, люди часто приймають невірні рішення і звертають увагу на щось, що може завдати їм шкоди. Наприклад, згідно зі статистикою міжнародної компанії “Нарконон” саме у стані нудьги люди найчастіше перший раз у житті починають вживати наркотики. Тому дуже важливо захопити людину, яка перебуває в цьому емоційному тоні, корисною метою.

Ще вище на шкалі тонів є 3,0 Консерватизм. Людина у цьому тоні мислить досить розумно, може приймати вірні рішення і досягати необхідного їй результату. Людина в консерватизмі досить задоволена життям. Однак вона не приймає жодних змін і у всіх своїх діях дотримується позиції "все і так добре, нічого не потрібно міняти". Тому керівникам таких працівників, які перебувають у тоні консерватизму, буде непросто впроваджувати будь-які зміни у компанії. Особливо якщо необхідність цих змін не буде дуже добре обґрунтована і роз'яснена.

Наступний емоційний тон це 3,3 Сильний інтерес. Перебуваючи в цьому тоні, людина активно чимось цікавиться, та її увага прикута до цікавих їй речей. Ви коли-небудь чекали виходу останньої серії серіалу, який Вам сподобався, щоб нарешті дізнатися, чим він закінчиться? Якщо так, то Ви розумієте, що відчуває людина, перебуваючи у сильному інтересі. Людину в цьому тоні можна захопити творчими цілями, і вона виявлятиме наполегливість для їх здійснення. Перебуваючи у сильному інтересі, люди здатні знаходити вирішення проблем та долати перешкоди для досягнення потрібних результатів.

Наступний емоційний тон 3,5 Веселощі, радість. Він характерний для людей, які займаються улюбленою справою та отримують від цього задоволення. Перебуваючи у цьому тоні, людина має великий потенціал досягнення успіху у будь-якій галузі діяльності. Її увага здебільшого спрямована на навколишній світ, тому вона може розумно діяти, творчо мислити й шукати ефективні рішення для виниклих труднощів. Це дуже добрий тон. Люди в тоні радощів, зазвичай, прагнуть зробити щось корисне для інших, тому вони дуже цінні для суспільства.

Одним з найвищих емоційних тонів є 4,0 Ентузіазм. Людина в тоні ентузіазму максимально захоплена чимось. Вона натхненна, сповнена сил, дуже енергійна і наполеглива у досягненні намічених цілей. Її легко захопити творчими цілями, оскільки вона орієнтована на допомогу іншим і прагне змінювати світ на краще.


Хронічний емоційний тон людини може багато сказати про її здатність спілкуватися. Чим вище тон людини, тим краще вона може розуміти співрозмовника і передавати почуту інформацію іншим людям. Люди, які перебувають у тоні апатії або горя, практично не вступають у спілкування і не передають повідомлень іншим людям. Ті, хто перебувають у страху, часто обривають спілкування, намагаючись убезпечити себе, оскільки думають, що співрозмовник є для них загрозою. Вони не вислуховують співрозмовника до кінця, тому не можуть правильно зрозуміти та передати суть сказаного. Люди в тоні прихованої ворожості часто спеціально спотворюють почуту інформацію та передають лише зловмисні повідомлення. Ті, хто перебувають у тоні гніву та антагонізму, добре сприймають лише повідомлення, що несуть у собі ворожість і не звертають уваги на позитивну інформацію. Люди, що перебувають у тоні консерватизму і вище, можуть добре сприймати та передавати отримані повідомлення, а також прагнути конструктивного спілкування та досягнення розуміння.
Для успішного розвитку компанії необхідно, щоб її співробітники були відкриті для спілкування, могли приймати інформацію, необхідну їм для роботи, та передавати її іншим без спотворень. Тому життєдіяльність компанії буде кращою, якщо наймати туди якнайбільше "високотонних" людей.

Проте є один нюанс. Щоб успішно жити у суспільстві та краще відповідати прийнятим у ньому порядкам, люди з часом вчаться приховувати свій природний емоційний тон. Вони набувають так званого “соціального емоційного тону”, який вони демонструють оточуючим. Соціальний тон - це маска, яку люди одягають, щоби виглядати краще в очах інших і успішно вписуватися в загальноприйняті норми поведінки. Більшість кандидатів, приходячи на співбесіду, одягають соціальний тон та показують роботодавцям гарну картинку, яка далеко не завжди відповідає реальності. Тому, щоб не впустити в компанію людей, здатних принести їй багато проблем та шкоди, дуже важливо вміти виявляти справжній емоційний тон людини. Як це зробити?


Один із способів дізнатися хронічний тон людини - поставити йому несподіване питання, на яке у нього не буде заготовлено прийнятну соціальну відповідь. Наприклад, запитайте у нього в ході співбесіди, чи вміють пінгвіни гавкати, або поцікавтеся тим, як часто він стриже нігті... Почувши зовсім несподіване питання, людина перестає контролювати те, як вона виглядає перед іншими, і стає самою собою. Швидше за все, цей прояв буде короткочасним, тому питаючи в людини щось несподіване, уважно подивіться на її миттєву реакцію. Вона багато скаже Вам про те, який емоційний тон є природним для цієї людини.
Ви також можете виявити істинний тон людини, почавши спілкуватися з нею у різних емоційних тонах та спостерігаючи за її реакцією. Наприклад, починайте спілкування в ентузіазмі і поступово опускайтеся вниз за тонами, переходячи від одного до іншого. Очікувані, стримані, можна сказати "правильні" відповіді будуть говорити про те, що Ви спілкуєтеся із "соціальною маскою". А коли Ви досягнете хронічного тону людини, то відчуєте від нього живий відгук. Людина почне спілкуватися з Вами по-справжньому, жваво та емоційно, без заготовлених шаблонних відповідей.

З'ясувавши хронічний тон своїх співробітників, Ви можете підвищити ефективність спілкування з ними, використовуючи знання шкали емоційних тонів. Справа в тому, що чим більша різниця в тонах між співрозмовниками, тим важче людині в нижчому тоні сприймати інформацію. Вам буде важко пояснити щось людині, яка, наприклад, перебуває у страху, якщо Ви говорите з нею в тоні ентузіазму. Але вона швидше послухає когось, хто розмовлятиме з нею у гніві. Тому якщо Ви знаєте, що між Вами та більшістю Ваших співробітників існує велика різниця в емоційних тонах, почніть практикувати вміння усвідомлено одягати на себе інший тон, при цьому не опускаючись у нього. Доносячи свої думки та творчі ідеї до співробітників у тоні, який буде їм ближчий і зрозуміліший, Ви зможете значно підвищити ефективність Вашого спілкування та домогтися від них розуміння.


Бажаю Вам більше високотонних людей у Вашому оточенні,
Олексій Самойленко

Статті на тему
Ефективність керівника, Управління персоналом, Мотивація
Ефективність керівника, Управління персоналом
Ефективність керівника, Управління персоналом
Ефективність керівника, Управління персоналом
© 2017-2022, Performia Україна.
Адреса: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-в
Дивіться нас на YouTube та читайте у соціальних мережах
Підписуйтесь на E-mail розсилку та отримуйте найновішу та найактуальнішу інформацію у сфері підбору персоналу
Способи оплати