Як правильно вибрати HR-менеджера? Частина 1

Як правильно вибрати HR-менеджера? Частина 1
Джек Уелч - один з величніших менеджерів ХХ століття - у своїй книзі "Переможець" писав: "Немає більш важливої складової успіху, ніж прийняти на роботу правильних працівників". Підбір підходящих людей до Вашої команди є тим фактором, який може побудувати або зруйнувати все те, що Ви бажаєте здійснити. Можна сказати, що успіх Вашої компанії багато в чому залежить від людини, яка відповідає за найм.

Саме тому правильний вибір менеджера з персоналу – це запорука успішного розвитку Вашого бізнесу. На жаль, багато керівників не приділяють цьому питанню належної уваги. Найчастіше відповідальним за підбір персоналу призначають людину, якій неспроможні довірити “важливу” роботу, оскільки виконує її погано. Такі рішення надалі призводять компанію до катастрофічних наслідків. У цій статті ми поговоримо про те, що потрібно знати, щоб уникнути помилок під час вибору HR-менеджера.

На основі багаторічної практики Перформії, ми підготували для Вас кілька порад, які допоможуть підібрати такого HR-менеджера, який сприятиме процвітанню Вашого бізнесу.
ПОРАДА №1
Перевірте продуктивність того, хто відповідатиме за найм у Вашій компанії

Ми вже неодноразово писали раніше, що продуктивність - тобто здатність досягати результатів - є основним чинником в підборі персоналу. Саме наявність продуктивності у кандидата має бути основним критерієм для його прийняття на роботу, незалежно від його майбутньої посади.

Відповідь на запитання, чи буде новий співробітник приносити користь Вашій компанії, на пряму залежить від його продуктивності. Тому людина, яка відповідає за найм, повинна залучити до Вашої компанії якнайбільше продуктивних людей і не пропустити тих, хто просто не здатний давати потрібні результати. В іншому випадку Ви отримаєте неефективних співробітників, які не зможуть справлятися з робочим навантаженням. Як показує практика, тільки та людина, яка сама є надпродуктивною, може виявити продуктивних людей серед тих, хто відгукнувся на Вашу вакансію.

Саме тому необхідно максимально переконатися в продуктивності людини, яку Ви призначаєте відповідальною за підбір персоналу. Одна з головних помилок багатьох керівників - у тому, що вони не приділяють належної уваги посаді HR-менеджера. Дуже часто на цю посаду беруть людину тільки на підставі того, що вона є родичем, другом дитинства і їй потрібна робота. Або ж призначають менеджером з персоналу співробітника, якого просто "нікуди діти, але шкода звільнити", тому що він хороша людина. Подібні рішення найчастіше згубні для компанії. Можна сказати, що найм непродуктивної людини на посаду HR-менеджера – це початок похорону Вашої компанії.

Ефективний менеджер з персоналу повинен вміти долати перешкоди та досягати бажаних результатів, незважаючи на всі причини, через які це “неможливо зробити”. Для цього йому необхідно чітко розуміти, яким має бути кінцевий результат, тобто продукт його роботи. Людей, які завжди бачать продукт будь-якої роботи та можуть виробляти його, ми називаємо перформерами. Щоб розпізнати продуктивних людей, які зможуть добиватися потрібних результатів, серед претендентів на вакансію, HR-менеджер обов'язково сам має бути перформером! Інакше він просто не зможе відрізнити продуктивних кандидатів від тих, хто не здатний ефективно справлятися з робочим навантаженням.

Розроблене Перформією інтерв'ю на продуктивність дозволяє визначити рівень продуктивності кандидатів. Можна сказати, що воно є “чарівною паличкою”, що допомагає безпомилково виявляти здатність кандидатів приносити користь компанії. Однак воно не працюватиме, якщо людина, яка проводить інтерв'ю, сама не є перформером. Тому питання продуктивності HR-менеджера має першорядне значення. Як дізнатися, чи може людина, яку Ви розглядаєте на посаду менеджера з персоналу, успішно наймати продуктивних співробітників?

Як показує практика, щоб дізнатися про майбутнє, потрібно подивитися в минуле. Щоб зрозуміти майбутню ефективність Вашого HR-менеджера, перегляньте, які результати у нього були на подібній посаді в минулому. Якщо в нього в минулому є досвід вдалого найму, і йому вдавалося інтуїтивно, без використання технології найму, підбирати продуктивних працівників – це дуже хороший показник.
Але що робити, якщо Ви точно розумієте, що перед Вами перформер, але він не має досвіду роботи HR-менеджером? У цьому випадку ми не можемо повністю гарантувати, що у нього точно будуть потрібні результати роботи. Оскільки навіть якщо кандидат здатний виробляти цінний продукт роботи, він може не підходити для даної посади за його характером. Тому ми рекомендуємо уважно проаналізувати його особисті якості перед тим, як приймати рішення про найм. І цей момент безпосередньо пов'язаний з нашою наступною порадою.

Як створити команду,
яка втілить вашу мрію у реальність?
Безкоштовний майстер-клас: ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
*Тільки для власників бізнесу
ПОРАДА №2
Переконайтеся, що особисті якості людини підходять для посади HR-менеджера
Особистісні якості людини - це його "допоміжні інструменти", які він використовує для вирішення поставлених перед ним завдань та досягнення намічених цілей. Знаючи, яким набором інструментів володіє людина, можна визначити, в якій професійній галузі вона швидше досягне успіхів, а в якій сфері їй буде важко працювати.

Наприклад, дуже активна людина, яка любить людей і весь час прагне дізнатися щось нове, добре почуватиметься на посаді, яка передбачає багато спілкування з людьми і необхідність часто змінювати обстановку. Але він зовсім не підійде на “сидячу” посаду, яка не передбачає частого спілкування, зате вимагає постійного виконання рутинної роботи. Чим більше у людини корисних інструментів, придатних для її професійної сфери, тим легше їй буде досягти результатів. Тому ми завжди рекомендуємо починати наймання нового співробітника зі складання портрета кандидата, в якому враховуватимуться ступінь продуктивності майбутнього співробітника та потрібні йому для роботи особисті якості.
Проаналізувавши досвід роботи наших клієнтів, ми виділили основні якості, що є важливими для успішної роботи HR-менеджера. Давайте розглянемо їх детальніше:

1. Здатність планувати та тримати в голові сила-силенну деталей

Робота HR-менеджера передбачає одночасне виконання багатьох завдань, якщо йому потрібно закрити відразу кілька вакансій. Йому необхідно і скласти оголошення про вакансію для кожної посади, і обробити потік кандидатів, що відгукнулися, і поспілкуватися з ними на співбесіді, та максимально швидко навести довідки про кандидатів.
Все це неможливо зробити ефективно без здатності утримувати в голові багато нюансів, а також планувати свій робочий день. HR-менеджер повинен бачити, до якої мети йому врешті-решт потрібно прийти, і уміти розподіляти свої дії таким чином, щоб якнайшвидше це зробити.

2. Наполегливість
Менеджеру з персоналу необхідно вміти ефективно доводити всі розпочаті справи до кінця швидко. Йому також потрібно вміти долати перепони та “зносити перешкоди” на шляху до мети, а це неможливо без певної міри наполегливості. М'який тихоня рідко буває дуже продуктивний на посаді менеджера з персоналу.

Уявіть собі менеджера з персоналу, який здається і кидає завдання з появою перших перешкод. Наприклад, залишає спробу запросити цікавого кандидата на співбесіду, якщо той двічі не відповів на телефонний дзвінок. Або не наводить довідки про кандидатів, якщо його минулий керівник живе в іншій країні та розмовляє лише англійською. Як ви вважаєте, наскільки великі його шанси найняти по-справжньому цінних працівників?

Як правило, якщо у HR-менеджера недостатньо наполегливості – частина кандидатів навіть не дійде до співбесіди, та саме серед них можуть бути продуктивні співробітники, яких Ви шукаєте вже котрий рік.
3. Активність та великий запас енергії
Найчастіше швидкість грає вирішальну роль у процесі підбору персоналу. Продуктивні люди не затримуються на ринку праці дуже довго. Вони швидко находять роботу, і Вам потрібно встигнути залучити їх до своєї компанії, перш ніж вони підуть до Ваших конкурентів. Тому менеджер з персоналу просто не може собі дозволити бути "млявим" і повільним. Краще назначати на цю посаду активну, енергійну людину, яка може діяти ефективно і швидко.

Крім того, як ми вже згадували, менеджеру з найму доводиться вирішувати безліч різних завдань, тому має бути достатньо енергії, щоб успішно впоратися з ними.
4. Хороше ставлення до людей та прагнення допомогти
HR-менеджер насамперед є помічником керівника. Він допомагає першій особі керувати персоналом і дає йому розуміння, що відбувається зі співробітниками. Тому набагато краще, якщо Ваш менеджер по персоналу має природне прагнення допомагати людям.

HR-менеджер відповідає за ефективність роботи найманого персоналу. А для цього часом необхідно з'ясувати, які у людини існують проблеми, що заважає відчувати себе на роботі комфортно і виконувати її максимально успішно. Щоб розібратися в цьому і, по можливості, вирішити існуючі проблеми, у менеджера з найму спочатку має бути хороше ставлення до людей і бажання їм допомогти.

Йому також необхідно достатньо розуміти людей, щоб за їхньою поведінкою, голосом або жестами помітити, що з людиною щось не те, його щось турбує або пригнічує.
5. Оптимізм та здатність концентруватися на плюсах

Ви помічали, що різні люди по-різному дивляться на ту саму проблему? Хтось концентрується лише на мінусах, стверджуючи, що ситуація безнадійна, і її неможливо вирішити. А хтось, навіть визнаючи, що ситуація справді вимагає уваги та великих зусиль, шукає у ній плюси та можливі методи вирішення. Це два різні підходи до життя: можна у всьому бачити труднощі і постійно сумувати, а можна дивитися на життя з оптимізмом і бути орієнтованим на пошук рішень.

Здатність концентруватися на плюсах, націленість на пошук рішень та прагнення у всьому бачити можливості, а не проблеми – це життєво важливі якості для HR-менеджера. Адже всі працівники зазвичай спочатку звертаються зі своїми проблемами до нього. Та й під час роботи завжди виникає безліч ситуацій, котрим потрібно терміново знайти ефективне рішення. Від того, наскільки HR-менеджер орієнтований на пошук рішень, а не причин, з яких щось "неможливо зробити", залежить ефективність роботи компанії.

До того ж, песимістів, які більшу частину часу перебувають у пригніченому настрої та помічають лише поганий бік життя, дуже дратують активні, впевнені люди, котрі в кожній ситуації бачать можливості. Якщо Ви довірили найм людині, яка постійно концентрується на проблемах і скаржиться набагато більше, ніж робить щось для виправлення ситуації, то яких людей вона Вам найме? Більше "мертвих, ніж живих", таких як він. Тому що життєрадісні люди із позитивним настроєм викликатимуть у нього роздратування.
6. Витривалість
Під витривалістю ми маємо на увазі здатність людини витримувати тиск і "тримати удар". Те, наскільки ця якість потрібна для HR-менеджера, залежить від специфіки компанії, де він працює. Наприклад, він працює в мережі магазинів і віддалено наймає персонал у філії, що знаходяться в інших містах. Далі з найманими співробітниками працюють інші менеджери, і вони відповідають за адаптацію працівників до посади та ефективність їх роботи. У цьому випадку низький рівень витривалості HR-менеджера не буде проблемою.

Зовсім інша справа, коли HR-менеджер працює у невеликій компанії та особисто відповідає за найманий персонал перед керівником. У цьому випадку він повинен сам вводити нових співробітників на посаду, стежити за ефективністю їх роботи і допомагати їм вирішити проблеми, що виникають. У цьому випадку йому вже потрібна здатність витримувати тиск. І чим більше у HR-менеджера витривалості, тим краще він "триматиме удар", і тим ефективніше він зможе виконувати свою роботу.

Як Ви бачите, відсутність витривалості не завжди є проблемою менеджера з персоналу. Тим не менш, здатність витримувати тиск може дуже стати в нагоді тому, хто займається наймом. Наприклад, часто на співбесіду приходять кандидати, яких потрібно контролювати: вони намагаються весь час уникнути теми або самі “ведуть” співбесіду, часом переходячи межі прийнятного. HR-менеджер не повинен допускати таких ситуацій, тому йому потрібно вміти відстояти свою лінію в той час, коли інші чинять на нього тиск. Ця здатність також може знадобитися HR-менеджеру у роботі з персоналом, коли необхідно домогтися від працівників виконання доручень.
Правильний вибір HR-менеджера має настільки велике значення для розвитку бізнесу, що описати все, що для цього потрібно, в одній статті неможливо. Тому ми обов'язково повернемося до цієї теми. Але, навіть керуючись цими критеріями у виборі HR-менеджера, Ви зможете призначити на цю посаду людину, яка значно збільшить кількість продуктивних співробітників у Вашій компанії.


Успіхів Вам у бізнесі!
Олексій Самойленко

P.S. Якщо Вам сподобалася ця стаття – ставте "лайк". Пишіть всі Ваші запитання у коментарях, і ми з радістю поділимося з Вами секретами успішного управління персоналом!
Статті на тему
Етапи найму, Пошук персоналу, Фактори найму
Ефективність керівника
Етапи найму, Пошук персоналу, Портрет кандидата
Етапи найму, Пошук персоналу, Фактори найму
© 2017-2022, Performia Україна.
Адреса: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-в
Дивіться нас на YouTube та читайте у соціальних мережах
Підписуйтесь на E-mail розсилку та отримуйте найновішу та найактуальнішу інформацію у сфері підбору персоналу
Способи оплати