Від чого залежить життєздатність вашого бізнесу?
PERFORMIA UKRAINE BLOG
ПРИБУТОК КОМПАНІЇ = ПОТЕНЦІАЛ СПІВРОБІТНИКІВ * ЗАЛУЧЕНІСТЬ
«ЯК СТВОРИТИ КОМАНДУ, ЯКА ВТІЛИТЬ ВАШУ МРІЮ У РЕАЛЬНІСТЬ
Майстер-клас для власників бізнесу, які втомилися від дефіциту і непродуктивних співробітників
Ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
Зареєструйтесь і отримайте бонус
«ТОП-помилок при підборі персоналу»
Від Чого Залежить Життєздатність Вашого Бізнесу?
Засновник компанії "Motor Ford Company", Генрі Форд, стверджував: "Бізнес повинен приносити прибуток, інакше він помре". Отже, керівник повинен зробити все можливе, щоб його компанія якнайдовше приносила дохід. Але для цього необхідно спочатку відповісти на запитання: від чого взагалі залежить прибутковість бізнесу? Саме це питання ми розглянемо у цій статті.

Ми проаналізували чинники, які впливають на формування прибутку організації. І дійшли висновку, що прибуток підприємства являється грошовим вираженням цінності вкладу всіх працюючих у ній людей: акціонерів, керівників та співробітників. А внесок усіх людей складається з користі, яку приносить компанії кожен окремий працівник, керівник чи акціонер. Грунтуючись на цьому спостереженні, засновник та президент Перформії Володимир Сидоренко сформулював закон Прибутку в компанії:

ПРИБУТОК КОМПАНІЇ = ПОТЕНЦІАЛ СПІВРОБІТНИКІВ * ЗАЛУЧЕНІСТЬ

Поглянемо на цю формулу докладніше. Потенціал співробітника - це те, наскільки він може бути корисним для компанії. Потенціал включає продуктивність працівника, його особистісні якості, що допомагають йому в роботі, знання і компетентність у певній сфері, рівень інтелекту працівника, а також рівень його мотивації. Чим більший потенціал співробітника, тим більше користі він може принести компанії. Питання залучення таких працівників у компанію вирішується за допомогою найму. Налагодивши ефективну систему підбору персоналу, Ви зможете забезпечити постійний потік співробітників із високим потенціалом.

Але тут є важливий аспект, який необхідно розуміти: лише тільки наявність працівників з великим потенціалом не гарантує високої прибутковості Вашого бізнесу. Для отримання доходу потрібно, щоб Ваші співробітники ще й використали цей потенціал, розкривали його, працюючи у Вашій компанії. Те, чи буде Ваш персонал реалізовувати свій потенціал у роботі, безпосередньо залежить від рівня залученості Ваших співробітників.

Отож, персонал з високим потенціалом можна уявити як добре сконструйований автомобіль, з відмінними технічними характеристиками і потужним двигуном. Залученість персоналу - це можливість натиснути на газ до упору. Управляти персоналом з низьким рівнем залученості - це все одно, що бути за кермом автомобіля, в якому під педаллю газу лежить цегла, що заважає Вам на неї натиснути. Щоб повністю використати можливості машини, Вам потрібно спочатку прибрати цеглу. А для того, щоб співробітники розкрили свій потенціал і почали використовувати його в роботі, Вам необхідно підвищити залученість співробітників.

Хочемо звернути Вашу увагу на те, що залученість - це не особистісна характеристика або якість людини. Це характеристика взаємовідносин організації з її співробітниками, яка формується у персоналу в процесі роботи у компанії. Тому, не вдасться спочатку наймати лише залучених співробітників. Але Ви можете успішно підвищити залученість співробітників за допомогою грамотної роботи з персоналом. Правильне управління персоналом в організації є фундаментом, на якому грунтується залученість співробітників.

Як показує практика, проблеми із залученістю найчастіше виникають у великих компаніях, де багато рівнів керівництва. Перший керівник компанії, який найбільше зацікавлений у розвитку бізнесу, зазвичай, добре справляється із залученістю свого найближчого оточення. І в маленьких компаніях, де у першої особи має можливість спілкуватися з усіма співробітниками, як правило, досить високий рівень залученості. Але, чим більше компанія, тим далі працівники перебувають від першої особи, і тим важче їй стає впливати на рівень залученості всього персоналу.

У великій компанії, з великим штатом, перший керівник самостійно може залучити лише своє оточення та топ-менеджерів. Далі вже від топ-менеджерів залежить те, наскільки будуть залучені в роботу керівники середньої ланки, а від них залежить рівень залученості їх підлеглих. Тому робота із залученістю співробітників - це завдання не першої особи, а всього керівництва компанії. Тільки злагоджена робота керівників усіх рангів може забезпечити високий рівень залученості персоналу.

Багато керівників оцінюють стан залученості до їхньої компанії за рівнем залученості топ-менеджерів, з якими вони найчастіше спілкуються. Але, насправді, про залученість до компанії потрібно судити з усього персоналу. Як правило, чим далі співробітники перебувають від першого керівника, тим менше вони залучені до роботи компанії.

«ЯК СТВОРИТИ КОМАНДУ, ЯКА ВТІЛИТЬ ВАШУ МРІЮ У РЕАЛЬНІСТЬ
Безкоштовний вебенір для тих, хто хоче оточити себе продуктивними співробітниками
Ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
Зареєструйтесь і отримайте бонус
«ТОП-помилок при підборі персоналу»
Коли потрібно підвищувати залученість персоналу?
На підставі спостережень Перформії, ми виявили основні ознаки, що свідчать про те, що у компанії існують проблеми із залученістю, над якими потрібно працювати.

Ознаки організацій із низьким рівнем залученості:

➢Співробітники працюють "від дзвінка до дзвінка", імітують трудову діяльність та займаються на роботі сторонніми справами: обговорюють із колегами особисті проблеми, сидять в інтернеті, постійно відволікаються на особисті дзвінки.

➢ Керівники середньої ланки не здатні мотивувати своїх підлеглих.

➢ Працівники часто зривають терміни робіт, не виконують поставлені завдання вчасно або роблять роботу недостатньо якісно, через що її потрібно переробляти наново.

➢ У компанії високий рівень плинності кадрів.

➢ Співробітники всіляко опираються та протидіють будь-яким нововведенням та ініціативам.

➢ У разі виникнення труднощів або нестандартних ситуацій, працівники не беруть на себе відповідальність, а чекають на вказівки керівника.

➢ Співробітники різних відділів або взагалі не спілкуються між собою, або перебувають у стані холодної війни один з одним.

➢ Колектив поділяється на неформальні групи, які “дружать” один проти одного у робочий час

➢ Співробітники нізащо не будуть виконувати дії, які виходять за рамки їхніх прямих обов'язків, навіть якщо компанія сильно потребуватиме їхньої допомоги.

Якщо Ви помічали подібні явища у Вашій компанії, то можете бути впевнені, що Ви вже втрачаєте прибуток через низьку залученість персоналу. Адже коли працівники не працюють з повною віддачею, а відволікаються на сторонні справи і постійно зривають терміни виконання робіт, це неминуче впливає на продуктивність усієї компанії. Міжнародне дослідження компанії Gallup Institute, яке охопило понад 49 тисяч компаній у 34 країнах, підтвердило, що у компаніях із низьким рівнем залученості продуктивність праці зменшується на 21%. Що надалі призводить до недоотримання щонайменше 22% прибутку!

Візьмемо також проблему високої плинності кадрів. Мало хто насправді може уявити, які збитки зазнають компанії через втрату співробітників. А щоб замінити фахівця, компанії потрібно витратити ресурси не тільки на пошук і залучення відповідного кандидата на вакансію, але і на його навчання і правильне адаптування на посаді.

За даними досліджень міжнародної компанії PricewaterhouseCoopers, втрата топ-менеджера приносить компанії збиток, що дорівнює його винагороді за 2 роки. Втрата менеджера середньої ланки або фахівця завдає збитку, що дорівнює його заробітній платі за рік, а звільнення рядового співробітника коштує компанії суму його зарплати за 6 місяців. За даними дослідження, середній показник плинності кадрів у країнах Східної Європи - 20%, а в компаніях з низькою залученістю він ще на 25% вищий, ніж у організаціях, де персонал залучений до роботи. Таким чином, знаючи рівень зарплат у Вашій компанії, Ви з легкістю зможете порахувати, скільки Ви втрачаєте щороку через низьку залученість персоналу.

Плюси високої залученості персоналу

Дослідження компанії Gallup Institute виявило, що в компаніях з високим рівнем залученості на 90% вище темпи зростання. Це, в основному, викликане тим, що залучені співробітники готові виконувати дії, що виходять за рамки їхніх прямих обов'язків, і докладати зусиль для досягнення цілей організації. І саме це уможливлює швидке зростання та розвиток компанії. Адже якщо Вам тільки належить відкрити нову філію або вийти на міжнародний ринок, то Вам буде важко заздалегідь прописати в посадових інструкціях всі необхідні дії співробітників. Тому темп розвитку компанії безпосередньо залежить від готовності співробітників вийти зі знайомої зони комфорту та взяти на себе нові функції та обов'язки.

Також, у компаніях з високою залученістю вищий відсоток задоволеності клієнтів. Оскільки залучені співробітники дбають за свою компанію і хочуть зробити максимальний внесок у її процвітання, вони намагаються працювати якнайкраще. І це позитивно впливає на якість сервісу в компанії. Адже, саме завдяки рівню сервісу, компанія набуває лояльних клієнтів. Тобто тих, хто багато разів користується послугами Вашої компанії та здійснює у Вас покупки, а також активно рекомендує Вашу компанію своїм знайомим, тим самим збільшуючи коло Ваших клієнтів. Як показує практика, саме лояльні клієнти приносять компаніям основний прибуток. Тому високий рівень залученості персоналу безпосередньо впливає на прибутковість Вашого бізнесу.

Крім того, залученість дуже тісно пов'язана з наймом і робить на нього великий вплив. Залучені співробітники активно рекомендують свою компанію в якості роботодавця, і вони самі хочуть працювати в ній якомога довше. Отже, якщо бачать талановитого та продуктивного спеціаліста, якому потрібна робота, залучені працівники намагатимуться притягнути його до Вашої компанії. Це дуже часто допомагає вирішити найпоширенішу проблему підбору працівників на робочі посади. Адже у механіка, який працює у Вашій компанії, напевно, є інші знайомі механіки, з якими він спілкується. І його щира розповідь про те, наскільки йому подобається у Вас працювати, притягне потрібних фахівців ефективніше, ніж будь-які оголошення про вакансію.


Уявіть також ситуацію, що Ви знайшли відповідного кандидата на вільну посаду у Вашій компанії та взяли його на випробувальний термін. Якщо у Вашого персоналу низький рівень залученості, то новий співробітник побачить, що решта виконують роботу “з-під палиці”, всіляко намагаються уникнути відповідальності і взагалі більше зайняті особистими справами, ніж роботою. Як ви вважаєте, чи захоче по-справжньому продуктивна людина, яка прагне реалізувати себе у професійній сфері, залишатися працювати в такій компанії? Навряд чи. Тому для того, щоб не відлякати працівників з високим потенціалом, яких Ви так старанно притягували, управління персоналом на підприємстві має бути спрямоване на підвищення залученості кожного працівника компанії.
«ЯК СТВОРИТИ КОМАНДУ, ЯКА ВТІЛИТЬ ВАШУ МРІЮ У РЕАЛЬНІСТЬ
Безкоштовний вебенір для тих, хто хоче оточити себе продуктивними співробітниками
Ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
Зареєструйтесь і отримайте бонус
«ТОП-помилок при підборі персоналу»
Як правильно працювати із залученістю персоналу?

Хочемо відразу сказати, що “універсального рецепта” підвищення залученості, який буде ефективним для всіх компаній, не існує. Так само, як не існує і універсальної інструкції з ефективного управління персоналом для будь-якої компанії. У кожному разі необхідний індивідуальний підхід, який враховує особливості компанії.

Візьмемо, наприклад, управління персоналом банку. Якщо керівник за допомогою управлінських дій хоче підняти рівень обслуговування клієнтів, йому потрібно добре представляти специфіку роботи цього банку. Можливо, низький рівень сервісу викликаний тим, що співробітникам у філіях ніхто не пояснює цілі і значущість їхньої роботи, тому вони працюють без будь-якого інтересу, а отже, не дуже намагаються догодити клієнтам. А можливо, проблема в тому, що в банку відсутня система навчання нових співробітників, і тому їм просто не вистачає знань для того, щоб виконувати роботу швидко і якісно. У першому випадку керівнику важливо буде привабити співробітників цілями компанії, а в другому – йому спочатку потрібно буде дати їм необхідні знання. Тільки знаючи специфіку ситуації, можна знайти найефективніші методи впливу на неї.

Теж саме стосується і залученості. Є багато чинників, які впливають на рівень залученості персоналу, тому неможливо створити єдиний підхід до її підвищення. Однак, якщо Ви бачите, що у Вашій компанії є проблема із залученістю персоналу, то для того, щоб її вирішити, потрібно спочатку виявити причину цієї проблеми. Адже в одній компанії у співробітників може бути низька залученість через те, що, на їхню думку, заробітна плата не відповідає їхньому вкладу в розвиток компанії. А в іншій - у працівників буде низький рівень залученості через відсутність у них довіри до рішень, які приймає керівництво компанії.


Перформія розробила власний тест на залучення персоналу. Він містить 12 ключових показників, які відображають залученість персоналу, і показує з яким із показників у компанії існують найбільші проблеми. Іншими словами, тест дає розгорнуту характеристику компанії, виявляючи як її сильні сторони, так і найбільш проблемні області у залученості персоналу. Результати тесту показують, на що керівнику потрібно звернути увагу насамперед, щоб впоратися із ситуацією якнайкраще. Розуміння найуразливіших областей компанії дозволяє керівнику вибрати правильні точки докладання зусиль у роботі зі співробітниками. Що, у свою чергу, зробить менеджмент персоналу більш ефективним і підвищить рівень залученості співробітників.


Бажаю Вам якнайбільше залучених співробітників!
Олексій Самойленко

P.S. Якщо ця стаття була вам корисна - ставте "лайк". Бажаєте дізнатися про те, як підвищити рівень продажів, працюючи із залученістю персоналу? Тоді читайте нашу статтю “Куди зникає Ваш прибуток і як повернути його назад”.
Статті на тему
Ефективність керівника, Управління персоналом, Мотивація
Ефективність керівника, Управління персоналом, Мотивація
Ефективність керівника, Управління персоналом, Мотивація, Залучення персоналу
Ефективність керівника, Управління персоналом
Загальна інформація
Онлайн курси
© 2017-2023, Performia Україна.
Адреса: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-в
Підписатись на нас
Підписуйтесь на E-mail розсилку та отримуйте найновішу та найактуальнішу інформацію у сфері підбору персоналу
Номер телефону
Оберіть мову
RU
Основні тренінги
Способи оплати